Wielka Brytania: dalszy wzrost nowych zamówień

23-06-2021 10:52
Środowy raport IHS Markit wskazuje na minimalne wyhamowanie ekspansji brytyjskiego sektora usług (61,7 pkt. vs 62,9 pkt. poprzednio) oraz spowolnienie w przemyśle (64,2 pkt. vs 65,6 pkt. poprzednio). Nagłówki mogą być jednak mylące.
Wielka Brytania: dalszy wzrost nowych zamówień

PKB w Wielkiej Brytanii na tle wskaźnika Composite PMI, źródło: IHS Markit

PKB w Wielkiej Brytanii na tle wskaźnika Composite PMI, źródło: IHS Markit

a pierwszy rzut oka dane wydają się być pesymistyczne, jednak zwracamy uwagę na poziomy przy jakich aktualnie się znajdujemy. W badaniach IHS Markit neutralny poziom to 50 pkt., a wszystkie wyniki powyżej oznaczają poprawę koniunktury. 

Z badań wynika, że w otoczeniu rynkowym w Wielkiej Brytanii niewiele się zmienia, dalsze luzowanie restrykcji epidemicznych sprzyja ekspansji obu sektorów z naciskiem na silniej dotknięty epidemią (i ważniejszy na wyspach sektor usług). Większość branż została już jednak otwarta, co wyczerpuje temat luzowania restrykcji jako głównego czynnika poprawy nastrojów w biznesie. Niewykluczone, że optymizm menedżerów jest zmieszany przez rozwijający się w Wielkiej Brytanii wariant delta koronawirusa, który utrudnia znoszenie dalszych obostrzeń. 

Rynek nie reaguje na publikacje PMI. Funt jest w środę dość stabilny z kursem GBP/USD na poziomie 1,3970, a notowania terminowe indeksu FTSE100 zyskują zgodnie z wcześniejszym trendem. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.