Waluty EM pod presją umocnienia dolara

04-02-2021 13:47
Spadek apetytu na ryzyko na rynkach finansowych odbija się na notowaniach walut gospodarek rozwijających się. Złoty kompletnie nie zareagował na decyzję RPP.
Waluty EM pod presją umocnienia dolara

W czwartek po południu, kurs EUR/USD cofa się o 0,4 proc. do poziomu 1,1987, najniżej od grudnia, co doskonale obrazuje sentyment rynku.

W takim otoczeniu, walutom krajów EM trudno wybić się ponad kreskę. Żadna z walut regionu nie uchowała się przed presją wyprzedaży ryzykownych aktywów. Przed decyzją CNB, korona czeska traci względem euro 0,2 proc., a kurs EUR/CZK wynosi 25,95 pkt. Podobne spadki notuje forint, z kursem EUR/HUF w okolicy 356 pkt. Nieco lepiej prezentują się waluty surowcowe. Na fali wzrostu ceny ropy naftowej zyskuje rubel, z kursem USD/RUB na poziomie 75,57 pkt.

Złoty jest nieco słabszy, jednak trudno doszukiwać się w tym działań RPP. Środowy komunikat był bliźniaczo podobny do tego sprzed miesiąca, bez wyrażenia większego niezadowolenia z umocnienia kursu. EUR/PLN zyskuje w czwartek o,4 proc., ale wciąż znajduje się poniżej 4,50. W relacji do funta szterlinga, złoty traci 0,8 proc., a kurs GBP/PLN wzrósł do poziomu 5,1220. Podobna strata widoczna jest w parze z dolarem, a kurs USD/PLN znajduje się w okolicy 3,7535.

Notowania EUR/PLN, interwał: H4, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: H4, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne