Villeroy z EBC uderza w gołębie tony

25-05-2021 15:45
Członek Rady Zarządzającej EBC Villeroy przypomina, że bank posiada potężne narzędzia, by utrzymać łagodną politykę. Jego zdaniem EBC jest co najmniej tak samo akomodacyjny i będzie co najmniej tak samo cierpliwy jak Fed. Wyczuwalne są próby werbalnego zatrzymania wzrostów EUR/USD, co w małym stopniu się udaje: kurs cofnął się 1,2254 do 1,2244.
Villeroy z EBC uderza w gołębie tony

Villeroy zaznaczył, że inflacja 2 proc. „jest celem, a nie sufitem” i EBC może akceptować wyższe poziomy inflacji przez pewien czas.

Dodał, że „hipoteza o częściowym ograniczeniu zakupów za III kwartał lub kolejne kwartały ma charakter czysto spekulacyjny”. Powiedział, że obecna stopa depozytowa EBC nie jest dolną granicą.

Wygląd na to, że wspinanie się EUR/USD w górę zaczyna przeszkadzać EBC, gdyż zbyt silne euro będzie komplikować realizację polityki pieniężnej poprzez hamowanie inflacji. Jakkolwiek oficjalnie EBC nie mierzy w konkretny poziom kursu EUR, nierzadko komentarze członków banku służą zahamowaniu wzrostów. Tak może być i tym razem, choć sądzimy, że gołębie nastawienie Fed ma większe znaczenie, a dodatkowo za słabością dolara przemawia wykorzystywanie go jako waluty finansującej zakup ryzykownych aktywów.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.