USA: roczna dynamika bazowego CPI najniżej od prawie 3 lat; kurs EUR/USD skopiuje swój ruch z okresu luty 2018-marzec 2020?

12-03-2024 13:44
Ekonomiści oczekiwali, że w lutym br. roczna dynamika CPI w USA pozostanie na pozionie ze stycznia br. czyli 3,1 proc. Tymczasem nastąpił tu niewielki wzrost do 3,2 proc. Roczna dynamika wskaźnika bazowej lekko natomiast spadła z 3,9 proc. w styczniu br. do 3,8 proc. To jej najniższy poziom od kwietnia 2021 roku. Ekonomiści oczekiwali nieco silniejszego spadku do poziomu 3,7 proc.
USA: roczna dynamika bazowej CPI najniżej od prawie 3 lat

USA, CPI i bazowy CPI, zmiana roczna (proc.), dane miesięczne (źródło: Bloomberg)

 

W pierwszej reakcji na dane kurs EUR/USD spadł do swojego najniższego poziomu od 7 marca br. (1,0904 USD), następnie odrobił z nawięzką całość tej straty rosnąc do 1,0944 USD, po czym wznowił zniżkę. 

Wykres kursu EUR/USD odbija się od 8 miesęcy od górnego ograniczenia kanału trendu spadkowego, w obrębie którego przebywa od 6 lat. Można próbować spekulować, że następnym dużym ruchem na tym rynku będzie kopia spadku z okresu luty 2018-marzec 2020. 

Kurs EUR/USD, dane dzienne (źródło: Bloomberg)

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.