Trwa konferencja prezesa NBP

05-01-2022 15:46
O 15:00 rozpoczęła się konferencja prasowa szefa NBP Adama Glapińskiego. W jej trakcie prezes odpowiada na pytania odnośnie wtorkowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, a także bieżącej sytuacji gospodarczej.
Trwa konferencja prezesa NBP

W trakcie konferencji prezes stwierdza, że: 

  • - proces podnoszenia stóp procentowych został zapoczątkowany we właściwym momencie
  • - cykl podnoszenia kosztu pieniądza nakierowany będzie oddziaływać na inflację w średnim okresie, a nie na bieżącą dynamikę wzrostu cen
  • - średnioroczna inflacja utrzymywać się będzie znacząco powyżej celu inflacyjnego. Jednocześnie prezes podkreślił, że cel inflacyjny NBP to 2,5 proc. 
  • - prezes wskazuje, że w trakcie posiedzenia część członków sceptycznie odnosiła się do dalszych podwyżek stóp procentowych, przy czym on sam uważa, że przestrzeń do podnoszenia jest jeszcze duża
  • - NBP osiągnął w minionym roku solidny zysk finansowy, który wynika ze sprawnego zarządzania rezerwami. Jego zdaniem zysk będzie wyższy niż w minionym roku. 
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.