Trwa ekspansja usług w Wielkiej Brytanii

06-05-2021 10:49
Najwcześniej otwarta gospodarka Europy notuje dalszą poprawę w aktywności gospodarczej w sektorze usługowym. Czwartkowy odczyt przynosi rewizję w górę wartości wskaźnika PMI do poziomu 61 pkt. (prog. 60,1 pkt.).
Trwa ekspansja usług w Wielkiej Brytanii

Z opisu badania przeprowadzonego przez instytut IHS Markit wynika, że sektor rozwija się najszybciej od 2013 roku. Duży wpływ na wyższą wartość wskaźnika w kwietniu miał przyrost zatrudnienia, który był najszybszy od ponad pięciu lat.  

Ostateczne odczyty PMI potwierdzają to, co było znane rynkowi od dawna. Im szybciej kraj przywraca aktywność gospodarczą, tym szybciej notuje odbicie w sektorze silnie dotkniętym ograniczeniami epidemicznymi. Wielka Brytania z pewnością ma przewagę nad kontynentalną częścią Europy, dzięki temu, że sprawniej przeprowadziła akcję szczepień populacyjnych. Od początku roku kurs EUR/GBP cofnął się do 0,85 pkt., jednak w kwietniu obserwujemy odrabianie strat głównie z uwagi na stopniowe wychodzenie z trzeciej fali epidemii. Również funt targany jest wewnętrznymi problemami, jak chociażby szkockie wybory do parlamentu, których rezultat poznamy w czwartek. 

Rynek bardziej niż na odczyt PMI oczekuje na decyzję BoE ws. poziomu stóp procentowych. Komunikat poznamy o 13:00. Tuż po odczycie kurs GBP/USD znajduje się na poziomie 1,39 pkt. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.