TMS Starter: 9 XI

09-11-2021 07:47
Skromne wzrosty na rynku akcji w USA w towarzystwie rosnących rentowności papierów skarbowych. We wtorek dolar jest słabszy, złoto kontynuuje wędrówkę na północ. Blisko poziomów odniesienia utrzymują się ceny ropy naftowej. Kolejne rekordy bije bitcoin.
  • Dobre nastroje na rynku kryptowalut wypychają główne tokeny na świeże historyczne maksima. We wtorek rano bitcoin wyceniany jest na 67,8 tys. USD, a cena Ethereum opiewa na 4805 USD. Część portali tłumaczy ostatnie umocnienie jako zabezpieczenie przed inflacją z USA (dane poznamy w środę). 
  • Wysoko utrzymuje się również cena złota, co częściowo broniłoby powyższą tezę. Uncja kruszcu wyceniana jest na 1825 USD i kontynuuje wędrówkę na północ. 
  • Na rynku walutowym we wtorek dolar oddaje przestrzeń bardziej ryzykownym aktywom. EUR/USD odbija do 1,16 pkt., a GBP/USD zawraca w okolice 1,3570. 
  • Minimalnie odbiły rentowności amerykańskiego długu. We wtorek rano dla 10-letnich papierów wynoszą około 1,47 proc. Ruch tłumaczony jest przez plotki, jakoby urząd szefa Rezerwy Federalnej mógł zostać powierzony Lael Brainard. Kadencja Powella kończy się w lutym 2022. Do informacji należy jednak podchodzić z pewną rezerwą, gdyż oficjalnych informacji na ten temat brakuje. 
  • Ceny surowców energetycznych utrzymują się wysoko, ale minimalnie powyżej poziomów odniesienia. Baryłka WTI wyceniana jest na 82 USD, przy cenie ropy Brent na poziomie 83,4 USD za baryłkę. 
  • Notowania Natgas zbliżają się do linii 55-sesyjnej średniej kroczącej (poprzednio ważne wsparcia). Kurs oscyluje wokół 5,4 USD.
  • Na Wall Street zanotowano skromną zwyżkę, co oznacza kolejne z rzędu poprawienie historycznych szczytów Nasdaq100 oraz S&P500, które zyskiwały odpowiednio 0,07 proc. oraz 0,09 proc. Największe dzienne umocnienie zaliczyła Średnia Przemysłowa (+0,29 proc.). 
  • Globalny rynek akcji pozostaje jednak chimeryczny. W Azji Nikkei225 traci 0,75 proc., ale notowania Hang Seng dodają 0,3 proc. Podobnie zyskuje Shanghai Composite, przy zwyżce Kospi o około 0,1 proc. 
  • Ludowy Bank Chin wprowadzi instrument taniego finansowania kredytów na zieloną energię. Dla Chin jest to kolejny krok na drodze do redukcji emisji gazów cieplarnianych. 

 

Zastrzeżenia prawne