TMS Starter: 9 XI

09-11-2021 07:47
Skromne wzrosty na rynku akcji w USA w towarzystwie rosnących rentowności papierów skarbowych. We wtorek dolar jest słabszy, złoto kontynuuje wędrówkę na północ. Blisko poziomów odniesienia utrzymują się ceny ropy naftowej. Kolejne rekordy bije bitcoin.
  • Dobre nastroje na rynku kryptowalut wypychają główne tokeny na świeże historyczne maksima. We wtorek rano bitcoin wyceniany jest na 67,8 tys. USD, a cena Ethereum opiewa na 4805 USD. Część portali tłumaczy ostatnie umocnienie jako zabezpieczenie przed inflacją z USA (dane poznamy w środę). 
  • Wysoko utrzymuje się również cena złota, co częściowo broniłoby powyższą tezę. Uncja kruszcu wyceniana jest na 1825 USD i kontynuuje wędrówkę na północ. 
  • Na rynku walutowym we wtorek dolar oddaje przestrzeń bardziej ryzykownym aktywom. EUR/USD odbija do 1,16 pkt., a GBP/USD zawraca w okolice 1,3570. 
  • Minimalnie odbiły rentowności amerykańskiego długu. We wtorek rano dla 10-letnich papierów wynoszą około 1,47 proc. Ruch tłumaczony jest przez plotki, jakoby urząd szefa Rezerwy Federalnej mógł zostać powierzony Lael Brainard. Kadencja Powella kończy się w lutym 2022. Do informacji należy jednak podchodzić z pewną rezerwą, gdyż oficjalnych informacji na ten temat brakuje. 
  • Ceny surowców energetycznych utrzymują się wysoko, ale minimalnie powyżej poziomów odniesienia. Baryłka WTI wyceniana jest na 82 USD, przy cenie ropy Brent na poziomie 83,4 USD za baryłkę. 
  • Notowania Natgas zbliżają się do linii 55-sesyjnej średniej kroczącej (poprzednio ważne wsparcia). Kurs oscyluje wokół 5,4 USD.
  • Na Wall Street zanotowano skromną zwyżkę, co oznacza kolejne z rzędu poprawienie historycznych szczytów Nasdaq100 oraz S&P500, które zyskiwały odpowiednio 0,07 proc. oraz 0,09 proc. Największe dzienne umocnienie zaliczyła Średnia Przemysłowa (+0,29 proc.). 
  • Globalny rynek akcji pozostaje jednak chimeryczny. W Azji Nikkei225 traci 0,75 proc., ale notowania Hang Seng dodają 0,3 proc. Podobnie zyskuje Shanghai Composite, przy zwyżce Kospi o około 0,1 proc. 
  • Ludowy Bank Chin wprowadzi instrument taniego finansowania kredytów na zieloną energię. Dla Chin jest to kolejny krok na drodze do redukcji emisji gazów cieplarnianych. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.