TMS Starter: 8 XII

08-12-2021 07:37
Dobre nastroje na rynkach finansowych osłabiają dolara, który traci względem większości rywali. Lepiej radzi sobie złoto, a ropa naftowa broni zdobytych wcześniej poziomów. Niemal w miejscu o poranku zatrzymały się notowania kryptowalut. Wtorkowa sesja na Wall Street przebiegała w dobrych nastrojach, ale w Europie nastroje są bardziej umiarkowane.
  • Apetyt na ryzyko na rynkach finansowych zdecydowanie się wyostrzył, czego efektem jest odreagowanie silnego dolara. Kurs EUR/USD odbija do 1,1290, a w stawce G10 dolar wyprzedza jedynie dolara kanadyjskiego.
  • CAD wyczekuje decyzji ws. poziomu stóp procentowych, która w obliczu wariantu Omikron koronawirusa może być nieco mniej jastrzębia.
  • W dniu posiedzenia decyzyjnego RPP złoty broni zdobytych wcześniej poziomów. Lepiej radzi sobie przede wszystkim w relacji do dolara. USD/PLN na poziomie 4,0570.
  • W środowisku słabszego dolara lepiej radzi sobie złoto, którego cena odbija do 1790 USD za uncję i jest najwyższa od tygodnia.
  • Dobrym sentymentem cieszy się ropa naftowa. Cena ropy WTI rośnie do 71,8 USD za baryłę, podczas gdy kurs ropy Brent opiewa na 75,3 USD. We wtorek Instytut API poinformował o spadku wielkości zapasów ropy w USA o około 3 mln baryłek (prog. – 750 tys. baryłek).
  • Na rynku akcji stery przejął obóz byków. Wall Street kończyło wtorkową sesję wyraźnie powyżej poziomów odniesienia. Dow Jones zyskiwał 1,40 proc., a S&P500 urósł o 2,07 proc. Najmocniej zwyżkował Nasda100, który umocnił się aż o 3,03 proc. Oznacza to największy dzienny wzrost od marca bieżącego roku.
  • W reakcji na pozytywny wydźwięk sesji w USA zyskuje większa część indeksów z Azji. Japoński Nikkei rośnie o około 1,4 proc., a Shanghai Composite dodaje 0,9 proc.
  • Notowania terminowe indeksów w Europie nie dają jasnych wskazówek, odnośnie kierunku, w którym podąży rynek kasowy.
  • Relatywnie stabilnie trzymają się w środę kryptowaluty. Kurs Bitcoina oscyluje wokół 50,5 tys. USD przy cenie Ethereum na poziomie 4,3 tys. USD. Minimalnie powyżej poziomów odniesienia znalazł się Litecoin.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.