TMS Starter: 7 X

07-10-2021 07:58
Ceny ropy naftowej na rynkach finansowych wyraźnie się obniżyły, a na Wall Street zanotowano skromną zwyżkę. Dolar oddaje nieco przestrzeni bardziej ryzykownym walutom, ale wciąż utrzymuje się relatywnie wysoko. O stabilizację walczy kurs bitcoina.
  • Europejski Bank Centralny poinformował, że pracuje nad nowym programem skupu aktywów, który mógłby wejść w życie po wygaśnięciu programu PEPP. EUR/USD oscyluje wokół 1,1550, a więc na ponad rocznych minimach. 
  • Dolar pozostaje silny, ale w czwartek o poranku w segmencie G10 dominują AUD i CAD. Zmiany są jednak niewielkie i trudno uznać je za obraz zmiany sentymentu. AUD/USD znajduje się przy 0,7275, podczas gdy kurs USD/CAD utrzymuje się w okolicy 1,2585. 
  • W środę RPP podniosła główną stopę procentową o 40pb do poziomu 0,5 proc. Złoty umocnił się, a kurs EUR/PLN oscyluje wokół 4,55. 
  • Środa była szalonym dniem na rynku energii. Natgas początkowo dynamicznie się umacniał, aby następnie oddać całość zysków i zakończyć dzień poniżej poziomów odniesienia. W czwartek rano kurs znajduje się przy 5,68 USD.
  • Jednocześnie pod presją znalazła się cena ropy naftowej. Po raportowanym przez DOE wzroście zapasów kurs WTI cofnął się w okolice 77 USD za baryłkę. 
  • W Stanach Zjednoczonych oddala się widmo niewypłacalności kraju. Progres w rozmowach pomiędzy Demokratami a Republikanami w temacie zawieszenia limitu zadłużenia został pozytywnie odebrany przez Wall Street. 
  • Dow Jones umocnił się o 0,30 proc., podczas gdy zwyżka S&P500 opiewała na 0,41 proc. Najsilniej rósł Nasdaq100, który dodał 0,47 proc. do swojej wartości. 
  • W nocy poinformowano o zgodzie na wirtualne spotkanie prezydentów Xi oraz Bidena. Rozmowa miała by się odbyć do końca roku. 
  • Azjatyckie indeksy z zadowoleniem przyjęły informację. Największy wpływ na wzrosty ma jednak poprawa sentymentu wokół akcji technologicznych. Hang Seng rośnie w czwartek rano o 2,5 proc., przy wzroście Nikkei225 o około 0,7 proc. 
  • Po solidnym umocnieniu o stabilizację kursu walczy Bitcoin. W czwartek o poranku 1 token wyceniany jest na niemal 55 tys. USD. 
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.