TMS Starter: 6 XII

06-12-2021 07:45
Potężna przecena kryptowalut z weekendu nie zaszkodziła innym aktywom. Notowania ropy naftowej kontynuują odbicie, a dolar zyskuje względem większości rywali. W trakcie handlu azjatyckiego część indeksów znalazła się pod kreską, co jest pokłosiem korekcyjnej sesji sprzed weekendu w USA.
 • W weekend doszło do masowej wyprzedaży kryptowalut. Zapoczątkowana zniżką ceny bitcoina korekta rozlała się po szerokim rynku i sprowadziła notowania wielu tokenów na lokalne minima. W dużej mierze za przecenę opiewają znaczące ruchy na rynku instrumentów pochodnych, które zmusiły inwestorów do rekompozycji portfeli. 
 • W poniedziałek rano za jednego Bitcoina inwestorzy płacą 48,5 tys. USD, podczas gdy Litecoin wyceniany jest 151 USD. Najbardziej stabilnie zachowuje się Ethereum, którego cena utrzymuje się powyżej 4 tys. USD. 
 • Wall Street kończyła przed weekendem poniżej poziomów odniesienia. Dow Jones cofnął się o 0,17 proc., a S&P500 zniżkował o 0,84 proc. Najmocniej, 1,92 proc., tracił Nasdaq100. 
 • W Azji nastroje są raczej negatywne. Japoński Nikkei225 cofa się o 0,3 proc., a Hang Seng zniżkuje aż o 1,2 proc. 
 • Notowania terminowe niemieckiego indeksu DAX znajdują się ponad kreską, co może zwiastować pozytywne otwarcie handlu na głównych parkietach Starego Kontynentu. 
 • Piątkowy NFP w ostateczności umocnił nieco dolara. Dane nie są tak złe, jak sugeruje główny raport, w związku z czym nie powinny przekładać się na opóźnienie taperingu w USA.
 • Notowania EUR/USD znajdują się w poniedziałek na poziomie 1,1280, a kurs GBP/USD spada do 1,3230. 
 • W segmencie G10 wyróżnia się AUD, którego wspierają oczekiwania inflacyjne. W listopadzie zostały one podbite do 0,3 proc. m/m. AUD/USD rośnie do 0,7015. Kurs NZD/USD spada do 0,6750. 
 • Na rynku surowców zwyżkę kontynuuje ropa naftowa. Oba benchmarki drożeją o około 2,5 proc. Notowania WTI utrzymują się na poziomie 68 USD za baryłkę przy cenie ropy Brent na poziomie 71,5 za baryłkę. Apetyty byków podsyca podwyżka cen dostaw fizycznego surowca przez Arabię Saudyjską. 
 • Linia średniej kroczącej hamuje zwyżkę ceny złota. Uncja kruszcu wyceniana jest w poniedziałek na 1783 USD. 
 • Ze świata polityki. Wielka Brytania ogłosiła w weekend nowe restrykcje dla przyjeżdzających do kraju, a na wtorek planowana jest telefoniczna rozmowa pomiędzy prezydentami Bidenem a Putinem. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.