TMS Starter: 4 XI

04-11-2021 07:49
Fed rozpoczyna tapering, ale rynek akcji pozostaje odporny i utrzymuje wzrosty. Pomimo początkowego osłabienia dolar zyskuje w czwartek względem głównych rywali. Przeceniana jest większość surowców.
  • Zgodnie z oczekiwaniami FOMC zdecydował w środę o redukcji skali skupu aktywów o 15 mld USD miesięcznie. Jednocześnie Rezerwa Federalna wykazuje pewną wstrzemięźliwość jeśli chodzi o deklarowanie terminu podwyżki stóp procentowych. 
  • Pierwotnie dolar osłabił się względem euro, jakby rozczarowany brakiem jasnych deklaracji o podwyżkach, jednak w czwartek USD jest mocniejszy. Eurodolar spada do 1,1580, a dolar dominuje w koszyku G10. 
  • Na rynku walutowym o stabilizację walczy złoty. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną o 75pb, ale rynek odczytuje ruch jako spóźniony i nieco paniczny. Kierunek polityki pieniężnej jest jasny, ale chaotyczna komunikacja sprawia, że złoty nie w pełni wykorzystuje rzuconego przez RPP koła ratunkowego. EUR/PLN oscyluje wokół 4,58. 
  • Rentowności polskich 10-letnich papierów skarbowych zbliżają się do 3 proc. 
  • Rynek akcji ze spokojem przyjął rozpoczęcie taperingu w USA. Dow Jones urósł o 0,29 proc., a S&P500 umocnił się o 0,65 proc. Najmocniej, o 1,04 proc., urósł Nasdaq100. 
  • Inwestorzy z Azji podtrzymują pozytywne nastroje zapoczątkowane na Wall Street. Japoński Nikkei225 rośnie o 0,9 proc., a Hang Seng dodaje 0,2 proc. Shanghai Composite zyskuje 0,8 proc., przy zwyżce KOSPI opiewającej na 0,2 proc. 
  • Notowania terminowe europejskich benchmarków wskazują na pozytywne otwarcie na większości parkietów. 
  • W środę WIG20 tracił dość wyraźnie, głównie za sprawą banków. Inwestorzy zrealizowali zyski, pomimo zaskakująco wysokiej podwyżki stóp procentowych w Polsce. Indeks krajowych blue chips tracił 1,14 proc. 
  • Na rynku surowców kontynuowana jest przecena ropy naftowej. DOE zaraportowało w środę dalszy wzrost wielkości zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, a cena baryłki WTI spadła poniżej 80 USD. 
  • Złoto przejściowo spadało w środę w okolice 1760 USD za uncję, ale część strat została odrobiona. Czwartek zaczyna się ponownie od ruchu na południe. Uncja kruszcu wyceniana jest na 1772 USD. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.