TMS Starter: 4 VI

04-06-2021 08:15
W piątek handel na rynku akcji rozpoczął się w ostrożnym tonie przy negatywnym wpływie wczorajszym spadków na Wall Street USD pozostaje mocniejszy po wczorajszym wyskoku wywołanym redukcją pozycji przed dzisiejszym raportem NFP.
  • Akcje azjatyckie i kontrakty terminowe na akcje w USA ustabilizowały się w piątek po tym, jak Wall Street zakończyło dzień spadkami pomimo solidnych danych gospodarczych z USA, które paradoksalnie podsyciły obawy o wycofanie stymulacji banku centralnego.
  • Indeks ISM dla usług wzrósł w maju do 64 (prog. 63,2, poprz. 62,7) – nowy rekord. Za wzrosty odpowiadały wyższe ceny i silne nowe zamówienia. Należy jednak zauważyć, że składnik zatrudnienia spadł do 55,3 z 58,8 poprzednio – odzwierciedlając spadek we wcześniejszej ankiecie z przemysłu – co sugeruje ryzyko dla piątkowego raportu NFP.
  • Japoński Nikkei225 spada dziś o 0,4 proc., chiński Shanghai Composite rośnie o 0,3 proc., a Hang Seng traci 0,3 proc.
  • Futures na S&P500 spada o niecałe 0,1 proc. Kontrakt na niemiecki DAX obniżył się o 0,1 proc.
  • Na rynku walutowym USD podtrzymuje wzrosty po wczorajszym szerokim umocnieniu, które tłumaczone jest redukcją pozycji ryzykownych przed dzisiejszym raportem NFP. EUR/USD zjechał do 1,21, GBP/USD spadł pod 1,41.
  • Złoty obronił się przed negatywnym wpływem umocnienia dolara i EUR/PLN od wczoraj krąży pod 4,46. Ale USD/PLN odbił do 3,68.
  • Złoto pozostaje nisko po 2-procentowym spadku w czwartek, największym od lutego, z powodu silniejszego dolara. Cena uncji spadał do 1869 USD.
  • Ropa naftowa nieznacznie cofnęła się w piątek z ponad dwuletnich maksimów po gwałtownym spadku cotygodniowych zapasów ropy w USA, podczas gdy zapasy paliw wzrosły bardziej niż oczekiwano. WTI jest na 68,8 USD/b, a Brent stabilizuje się na 71,3 USD/b.
  • Williams z Fed zasugerował, że dyskutowanie przez Fed o opcjach, które ma w przyszłości, ma sens, ale nie sądzi, aby obecnie nadszedł czas na podejmowanie decyzji (np. o zmianie nastawienia, redukcji tempa QE).

Złoto po największym dziennym spadku od lutego - wykres 1D; Źródło: TMS

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.