TMS Starter: 30 IV

30-04-2021 07:53
Giełdy w Azji tracą na zamknięcie miesiąca bez chęci do kontynuacji wzrostów za świeżymi rekordami Wall Street. Na FX konsolidacja. Korekta na rynku ropy naftowej. Słabsze odczyty PMI z Chin przeszły bez echa.
  • Odczyty PMI z Chin wysyłają sprzeczne sygnały. Rządowe indeksy dla przemysłu (51,8) i usług (56,1) wypadły poniżej prognoz, ale Caixin PMI dla przemysłu wzrósł mocniej od oczekiwań (51,9). Wszystkie wskaźniki pozostają w obszarze ekspansji, więc ogólnie dane nie wywołały negatywnej reakcji.
  • Na zamknięcie kwietnia japoński Nikkei225 traci 0,9 proc., chiński Shanghai Composite traci 1,1 proc., a koreański KOSPI spada o 0,7 proc. Rynki w Japonii i Chinach będą zamknięte do środy.
  • W czwartek S&P500 poprawił historyczne szczyty (+0,68 proc.), Dow Jones wzrósł o 0,71 proc., a Nasdaq100 zyskał 0,49 proc.
  • Wyniki Amazon pobiły oczekiwania przy wzroście sprzedaży o 44 proc. W handlu posesyjnym akcje rosły o 2,4 proc.
  • Dziś rano futures na S&P500 cofa się o 0,4 proc. Słabsze otwarcie sesji w Europie sygnalizuje kontrakt na niemiecki DAX, który traci 0,2 proc.
  • Na rynku walutowym niewielkie zmiany. JPY, AUD i CAD są nieznacznie mocniejsze od USD, podczas gdy reszta walut G10 traci do USD mniej niż 0,2 proc. EUR/USD cofnął się do 1,2116, GBP/USD jest na 1,3940.
  • EUR/PLN wrócił do 4,56 po tym, jak czwartkowe orzeczenie TSUE ws. kredytów frankowych nie rozstrzygnęło wiele w sprawie kierunku wydawania wyroków w sprawach między bankami a kredytobiorcami. Niepewność jednak pozostanie do czasu posiedzenia Sądu Najwyższego w tej sprawie 11 maja.
  • Ropa naftowa koryguje na koniec tygodnia po wczorajszych wzrostach podpartych optymizmem wobec ożywienia w USA (USA odnotowały zannualizowany wzrost PKB o 6,4 proc. w I kw.). WTI spada o 0,9 proc. do 64,4 USD/b, a Brent traci 0,8 proc. do 68 USD/b.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.