TMS Starter: 28 XII

28-12-2020 08:24
Brexit z umową został ostatecznie potwierdzony na kilka godzin przed tym, jak cały świat rozpoczął święta Bożego Narodzenia. Donald Trump zdecydował o podpisaniu pakietu ustaw, które zapewnią pomoc fiskalną Amerykanom.

W czwartek 24 grudnia Wielka Brytania i Unia Europejska zrobiły prezent GBP i potwierdziły porozumienie dotyczące stosunków pomiędzy dwoma stronami po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię. Pomimo, iż nieoficjalne informacje wskazywały na kompromis już w środę, rynek do końca oczekiwał na oficjalny komunikat. Inwestorzy znudzeni oczekiwaniem minimalnie osłabili na chwilę GBP, ale kurs GBP/USD wrócił na poziomu reprezentujące optymizm.

Donald Trump w swoim stylu, a więc po chwilach narzekań i przeciągania liny, zdecydował się podpisać pakiet ustaw fiskalnych, o który wcześniej spierały się Senat i Izba Reprezentantów. Trump zaskoczył wszystkich, a zwłaszcza Republikanów stwierdzając, że czek wart 600 USD dla każdego Amerykana jest zdecydowanie za niski i wezwał Kongres do podniesienia kwoty do 2000 USD. Ostatecznie prezydent Trump podpisał pakiet ustaw, jednak Kongres ma zająć się kwestią podwyższenia świadczenia. Izba (z przewagą Demokratów) ma głosować w poniedziałek. W Senacie przewagę mają jednak Republikanie, co zwiastuje fiasko próby.

Na rynku akcji w większości panuje optymizm, powodowany głównie przyjęciem pakietu fiskalnego w USA. Japoński Nikkei kończy sesję 0,7 proc. nad kreską, a Sensex rośnie ponad 0,6 proc. Dobrą sesję zwiastują również ceny kontraktów na europejskie indeksy.

Zwiększenie ilości USD na rynku daje przestrzeń do wzrostu ceny surowców. Po gwałtownym wybiciu, do niższych poziomów zawróciła cena złota, ale ogólnie rośnie w obawie o wyższą inflację.

Zastrzeżenia prawne