TMS Starter: 28 XII

28-12-2021 07:47
Rekordowa sesja w USA popycha w górę indeksy azjatyckie. Dolar ponownie plasuje się w połowie stawki G10, choć odbywa się to przy relatywnie niewielkiej zmienności. Solidny opór pokonały notowania ropy naftowej, ale na rynku kryptowalu obserwujemy ponowne cofnięcie.
  • Poniedziałkowa sesja na Wall Street przebiegała w pozytywnej atmosferze, a indeks S&P500 wspiął się na nowe maksima. Dzień nie zakończył się jednak kolejnym rekordem. Indeks zyskiwał 1,38 proc., a do 69-rekordowego zamknięcia zabrakło niewiele. Dow Jones rósł o 0,98 proc., a o 1,39 proc. powyżej poziomów odniesienia wspiął się Nasdaq100. 
  • Japoński Nikkei225 rośnie o 1,3 proc., a Hang Seng zyskuje 0,1 proc. Nastroje w Azji są generalnie pozytywne, ale nieco bardziej stonowane niż w USA. O 0,1 proc. w górę pnie się Shanghai Composite, podczas gdy Południowokoreański KOSPI dodaje 0,5 proc. 
  • Optymizm inwestorów widoczny jest również na rynku ropy naftowej. Cena baryłki WTI przebiła barierę 75 USD, podczas gdy kurs Brent urósł do 78,3 USD za baryłkę. 
  • Na rynku towarowym zyskuje również złoto. Cena szlachetnego metalu dobrze reaguje na nieco słabszego dolara. We wtorek o poranku uncja kruszcu wyceniana jest na 1812 USD.
  • Na FX dolar plasuje się w połowie stawki G10, choć przy niskiej zmienności trudno znaleźć jeden schemat inwestorów. Większa część zmian na rynku wynika z końcoworocznych dostosowań portfeli, a nie z fundamentalnych przyczyn. 
  • Eurodolar oscyluje wokół 1,1325, przy cenie popularnego kabla na poziomie 1,3436. Funt traci minimalnie we wtorek.
  • Pomimo wysokiego wskaźnika zachorowań na COVID19 w najgęściej zaludnionym stanie Australii aussie radzi sobie relatywnie dobrze. AUD/USD rośnie do 0,7243. Notowania NZD/USD znajdują się przy poziomach odniesienia. 
  • Solidnie wypadają surowcowe CAD i NOK, które wspierają wysokie ceny ropy naftowej. 
  • Nie wszystkie aktywa radzą sobie jednak dobrze. Większa część kryptowalut znalazła się poniżej poziomów odniesienia. Kurs Bitcoina spada o 3,5 proc. (do 49,2 tys. USD). O podobną wartość zniżkuje Ethereum. Kurs znalazł się na poziomie 3,9 tys. USD. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.