TMS Starter: 27 IX

27-09-2021 07:46
Na starcie nowego tygodnia widoczna jest relatywna słabość dolara, przy niewielkiej zmienności na rynku akcji. Wybory do Bundestagu nie wpłynęły istotnie na rajd ryzyka. Silne pozostają surowce, szczególnie ropa naftowa. Po srogiej przecenie odbijają ceny kryptowalut.
  • W wyborach do niemieckiego Bundestagu trudno wyłonić jednoznacznego zwycięzcę, co jest odbierane jako sukces socjaldemokratycznej partii SPD, która dotychczas stale przegrywała z chadecką CDU/CSU. Najbliższe tygodnie upłyną pod znakiem formowania nowej koalicji, co może podsycać niepewność. Najprawdopodobniej koalicji przewodzić będzie SPD.
  • Na FX euro pozostaje jednak stabilne. EUR/USD oscylują wokół 1,1722, przy EUR/GBP na poziomie 0,8570. Nastroje rynkowe są relatywnie dobre, co uwidacznia się m.in. w wycenie bardziej ryzykownych AUD, czy NZD.
  • Na rynku towarowym wyraźnie drożeje ropa naftowa, co jest pokłosiem szalejących cen energii na rynkach światowych. Baryłka WTI w poniedziałek rano wyceniana jest na około 75 USD, przy cenie ropy Brent na poziomie 78,1 USD za baryłkę.
  • Cena spot złota odbija dzięki słabszemu dolarowi. Uncja kruszcu wyceniana jest w poniedziałek na 1760 USD.
  • Wyraźnie zyskują również główne kryptowaluty, które przed weekendem otrzymały cios z Chin w postaci obietnic „rozprawienia się” z rynkiem. W poniedziałek Bitcoin drożeje o 3,5 proc., przy wzroście ceny Ethereum o około 7 proc.
  • W piątek Wall Street kończyło sesję w mieszanych nastrojach. Dow Jones zyskiwał 0,10 proc., a S&P500 wspiął się o 0,15 proc. W tym samym czasie Nasdaq100 stracił jednak 0,03 proc.
  • W Azji handel przebiega nad wyraz spokojnie. Hang Seng rośnie o 0,3 proc., przy spadkach Nikkei225 o około 0,1 proc. O około 1 proc. zniżkuje natomiast Shanghai Composite.
  • Cena kontraktu na niemiecki indeks DAX zwyżkuje o 0,4 proc. i wskazuje pozytywne otwarcie rynku kasowego.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.