TMS Starter: 23 IX

23-09-2021 07:47
Dobre nastroje na rynku akcji po decyzji Fed ws. poziomu stóp procentowych. Dolar oddaje pole głównym rywalom, ale mimo to złoto ponownie znalazło się pod presją sprzedających. Ropa naftowa utrzymuje się wysoko, dzięki spadkowi zapasów w Stanach Zjednoczonych.
  • W środę FOMC utrzymał dotychczasowe poziomy stóp procentowych na niezmienionym poziomie (górne ograniczenie 0,25 proc., dolne 0 proc.). Prezes Powell przyznał, że zakończenie taperingu byłoby właściwie w połowie przyszłego roku. W mojej opinii oznacza to, że konieczne będzie jego rozpoczęcie w tym roku (prawdopodobny listopad).
  • Początkowo dolar osłabiał się dość wyraźnie, ale ruch został odwrócony po słowach Powella. W czwartek rano notowania EUR/USD oscylują wokół1,1705 i znajdują się powyżej poziomu odniesienia.
  • Po teście 4,63 EUR/PLN cofa się minimalnie. Poprawa nastrojów na rynkach bazowych sprzyja krajowej walucie, ale pozostaje ona skazana na podążanie za globalnym sentymentem.
  • Na rynku towarowym cena złota spada do 1766 USD/oz, pomimo słabszego dolara. Poprawa nastrojów i nieśmiały risk-on ciąży bezpiecznej przystani.
  • Notowania ropy naftowej utrzymują się wysoko. Cena baryłki WTI oscyluje wokół 72,5 USD, przy cenie ropy Brent na poziomie 75,6 USD za baryłkę.
  • W środę Departament Energii USA opublikował dane o tygodniowej zmianie wielkości zapasów ropy naftowej w USA. Z raportu DoE wynika, że w ciągu tygodnia kończącego się 17 września wielkość zapasów ropy naftowej w USA spadła o 3,5 mln baryłek (prog. -2,4 mln baryłek).
  • Rynek akcji z zadowoleniem przyjął środowe wydarzenie. Szeroki indeks S&P500 rósł w środę o 0,95 proc., przy wzroście Dow Jones na poziomie 1 proc. Nasdaq100, na zamknięciu sesji, zyskiwał 1,02 proc.
  • W trakcie handlu azjatyckiego pozytywne nastroje są podtrzymywane. Hang Sen rośnie o 0,7 proc., przy wzroście Shanghai Composite o około 0,4 proc. Z uwagi na Święto Równonocy Jesiennej nieczynna jest giełda w Tokio.
  • Również kontrakt terminowy indeksu DAX sugeruje minimalnie pozytywne otwarcie rynku kasowego.
  • Rajd ryzyka omija na razie kryptowaluty. Notowania tych największych utrzymują się na niemal niezmienionym poziomach. Cena Bitcoina opiewa na 43,7 USD za token.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.