TMS Starter: 23 II

23-02-2022 07:43
Rynek akcji w USA kończył dzień poniżej poziomów odniesienia, do czego pośrednio przyczyniały się sankcje nakładane przez różne kraje na Rosję. Grożą one dalszą eskalacją napięcia, co nie sprzyja ryzykownym aktywom. Ceny surowców stabilizują się po wtorkowej korekcie.
 • Zgodnie z oczekiwaniami amerykańskie rynki akcji negatywnie zareagowały na działania Rosji pogłębiające kryzys ukraiński i wymuszające reakcję w postaci sankcji.
 • Kanclerz Scholz zapowiedział wycofanie certyfikacji Nord Stream 2. Przedstawiciel Rosji, Miedwiediew stwierdził, że dla Europy oznacza to wysokie ceny gazu. Wielka Brytania sankcje skierowała przeciwko rosyjskim bankom oraz osobom fizycznym powiązanym z Kremlem. 
 • „Wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę, moje spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem nie ma sensu” - oznajmił we wtorek szef amerykańskiej dyplomacji Blinken. Jednocześnie Biały Dom poinformował, że prezydent Joe Biden nie ma już w planach spotkania z prezydentem Władimirem Putinem. 
 • Sankcje ze strony USA dotyczą m.in. obrotu rosyjskimi obligacjami, co ma odciąć Moskwę od zagranicznego finansowania. W dużej mierze odrzucenie prób dyplomatycznego rozwiązania konfliktu zasmuciło rynki finansowe. 
 • S&P500 potaniało we wtorek o 1,42 proc., a notowania Dow Jones cofnęły się o 1,01 proc. Jednocześnie Nasdaq100 zniżkował o 1,23 proc.
 • Japonia świętuje Urodziny Cesarza, co oznacza, że handel na Tokijskiej giełdzie pozostaje zamknięty. Hang Seng odbija o 0,7 proc., a Shanghai Composite zyskuje 0,8 proc.
 • Zgodnie z oczekiwaniami RBNZ podniósł stopy procentowe o 25pb do poziomu 1 proc. Z prognoz wynika, że decydenci oczekują docelowo stopy procentowej na poziomie 2,5 proc. na początku przyszłego roku. Kiwi jest w środę zdecydowanie najsilniejszą walutą G10, a kurs NZD/USD urósł do 0,6765. 
 • W przypadku większości par walutowych środa przynosi relatywną stabilizację. Eurodolar utrzymuje się przy 1,1325, a GBP/USD w okolicy 1,3593. 
 • Na rynku towarowym również mamy do czynienia z obroną wcześniej zdobytych poziomów. Kurs Natgas osiadł w okolicy 4,50 USD
 • Cena ropy naftowej na rynkach finansowych spadła we wtorek i utrzymuje się niewiele powyżej poziomów odniesienia. Baryłka WTI wyceniana jest na 91,7 USD, przy cenie Brent na poziomie 93,6 USD. 
 • Wciąż relatywnie wysoko utrzymuje się złoto, choć jego cena odbiła się od szczytów z maja minionego roku. Uncja kruszcu wyceniana jest na 1896 USD. 
   
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.