TMS Starter: 22 I

22-01-2021 08:08
Rynki konsolidują się przed weekendem z mieszanym wydźwiękiem handlu na giełdach w Azji. Nastroje psuje ogłoszenie lockdownu dla Hongkongu. USD lekko odbija, ale EUR/USD jest stabilny. Nasilają się spadki cen ropy naftowej.
  • Przed weekendem inwestorzy realizują zyski po wcześniejszych wzrostach, które były napędzane nadzieją na fiskalne wsparcie ze strony świeżo zaprzysiężonego prezydenta Joe Bidena.
  • Na nastroje wpłynęły również obawy o nowe ograniczenia w Chinach z powodu koronawirusa. Miasta na północy Chin zostały częściowo zablokowane w związku z obawami, że niewykryte infekcje koronawirusa mogą szybko rozprzestrzenić się podczas świąt księżycowego Nowego Roku. Akcje w Hongkongu spadły po doniesieniu, że planowane jest wprowadzenie lockdownu w części strefy miejskiej.
  • Hang Seng traci 1,4 proc., chiński Shanghai Composite spada o 0,4 proc., a japoński Nikkei225 stracił 0,4 proc.
  • Futures na S&P500 dołuje dziś 0,3 proc. po tym, jak wczoraj indeksy kasowe przystanęły na rekordowych poziomach (S&P500 +0,03 proc.).
  • Na rynku walutowym USD lekko zyskuje wobec walut surowcowych, ale pozostaje stabilny do euro. EUR/USD jest na 1,2160 po czwartkowym umocnieniu, gdyż konferencja EBC nie przyniosła werbalnych interwencji w stronę siły euro.
  • W IV kw. CPI w Nowej Zelandii utrzymała się na 1,4 proc. r/r, wbrew oczekiwanemu spowolnieniu do 1,1 proc. Silniejsza inflacja osłabia konieczność luzowania polityki RBNZ. NZD/USD podskoczył po danych do 0,7223, ale pogorszenie nastrojów w trakcie sesji w Azji przynosi cofnięcie do 0,7180.
  • W Australii sprzedaż detaliczna za grudzień rozczarowała spadkiem o 4,2 proc. m/m, dużo gorzej niż prognozowane -1,5 proc. Przy głębszej analizie dane nie są tak złe, gdyż mamy do czynienia z odreagowaniem silnego wyniku za poprzedni miesiąc (7,1 proc.) związanego z zakończeniem lockdownu w prowincji Wiktoria i wyprzedażami Black Friday. AUD/USD traci dziś 0,35 proc. do 0,7736.
  • EUR/PLN nie zmienia swojego położenia i dryfuje wokół 4,53. USD/PLN wchodzi w dzień na 3,7260.
  • Ceny ropy naftowej spadają w związku z obawami, że nowe ograniczenia pandemiczne w Chinach ograniczą popyt na paliwo u największego na świecie importera ropy. WTI spada 1,3 proc. do 52,4 USD/b.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.