TMS Starter: 21 XII

21-12-2021 07:49
Omikron wprawił w zaniepokojenie część inwestorów wywołując korektę na amerykańskim rynku akcji. Również dolar oddał część zysków, gdyż rynek obawia się większej ostrożności w działaniach Fed. Duża zmienność liry po wystąpieniu Erdogana.
  • Kolejna sesja na rynkach finansowych przebiegała pod znakiem niepewności związanej z wariantem Omikron koronawirusa. Podczas, gdy Wielka Brytania notuje kolejne epidemiczne rekordy, w Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy przypadek śmiertelny. Pomimo, iż rynek powinien tego oczekiwać, to kolejna niepokojąca informacja osłabiła obóz byków.
  • Poniedziałkowy handel na Wall Street kończył się przewagą niedźwiedzi. Dow Jones stracił 1,23 proc., a notowania S&P500 obniżyły się o 1,14 proc. W tym samym czasie Nasdaq100 stracił 1,24 proc. 
  • Technologicznym spółkom nie sprzyjał wzrost rentowności papierów dłużnych USA. W przypadku 10-letnich obligacji skarbowych rentowności kształtują się obecnie na poziomie 1,43 proc.
  • W trakcie handlu azjatyckiego widoczne są oznaki ożywienia. Nikkei225 rośnie o 2 proc., a notowania Hang Seng zwyżkują o niecały 1 proc. 
  • Na rynku towarowym ropa naftowa odrabia większą część strat. Już poniedziałkową sesję notowania WTI kończyły powyżej strefy wsparcia. We wtorek o poranku baryłka surowca kwotowana jest na poziomie 69,5 USD.
  • Pod pewną presją znalazło się złota. Uncja cennego kruszcu wyceniana jest we wtorek na około 1790 USD. 
  • Na rynku walutowym dolar oddaje znaczną część swoja przewagi, a najlepiej radzą sobie relatywnie ryzykowne waluty. AUD/USD rośnie do 0,7120, pomimo, iż z minutek RBA wynika, że bank będzie utrzymywał akomodacyjną politykę pieniężną. NZD/USD znajduje się w okolicy 0,6720. 
  • Na szerokim rynku eurodolar znajduje się w okolicy 1,1275, a GBP/USD oscyluje wokół 1,3215. 
  • Duża zmienność dotknęła rynek tureckiej liry. Kurs USD/TRY po przetestowaniu 18 pkt zawrócił w okolice 11 pkt. we wtorek rano. Portale donoszą o możliwej interwencji banku centralnego. Jednocześnie prezydent Erdogan zapowiada szereg działań mających na cele zwiększenie zaufania do liry, w tym gwarancje depozytowe.  
  • O poranku dobrze radzą sobie kryptowaluty. Bitcoin drożeje o 2,3 proc, a jeden token wyceniany jest na 48,3 tys. USD. Podobnie zyskuje Ethereum, a cena osiąga niema 4 tys. USD.  

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.