TMS Starter: 20 XI

20-11-2020 08:04
Futures na S&P500 dołują z powodu sporu między Departamentem Skarbu USA a Fed o środki na programy pomocowe. Rynki w Azji dryfują bez kierunku. Na FX minimalna presja na sprzedaż JPY i USD. Stabilnie na rynku ropy naftowej.
  • Sekretarz skarbu USA Mnuchin zwrócił się do Fed o zwrot środków (455 mld USD) po tym, jak z końcem roku wygasną programy pomocowe, które te środki zasilały. Fed odpowiedział w krótkim oświadczeniu, że wolałby, aby kontynuować wsparcie gospodarki z zachowaniem pełnego wachlarza narzędzi.
  • W późniejszym wywiadzie Mnuchin powiedział, że chciałbym użyć środków do wzmocnienia programu PPP z firmami potrzebującymi grantów, bez potrzeby emisji dodatkowego długu.
  • Spór między Departamentem Skarbu i Fed odbija się na nastrojach na rynku akcji z futures na S&P500 niżej o 0,5 proc.
  • W Azji handel jest niezdecydowany co do kierunku. Spadki w Japonii (-0,4 proc.) przeplatają się ze wzrostami w Chinach (+0,5 proc.) i  Korei Płd. (+0,2 proc.).
  • Rynek waluty zdaje się odporny na doniesienia z USA przy marginalnie słabszych JPY i USD (zmiany w G10 nie przekraczają 0,2 proc.). Jeszcze wczoraj powrót umiarkowanego risk-on pomógł w odbiciu par dolarowych: EUR/USD skoczył ponad 1,1880, a GBP/USD wzrósł do 1,3280. USD/JPY konsoliduje się w przedziale 103,70/90.
  • EUR/PLN zawęził korytarz wahań do 4,46-4,4820. USD/PLN opadł do 3,76.
  • Spokojna noc na rynku towarowym. Ceny ropy ustabilizowały się po spadkach z poprzedniego dnia, gdy na rynku ciążyły obawy o wpływ restrykcji związanych z pandemią koronawirusa na popyt na paliwa.
  • Złoto odbiło od 1853 do 1867 USD/oz.
  • Liderzy większości i mniejszości w Senacie i Izbie Reprezentantów USA mają się dziś spotkać, aby dyskutować nad ustawą o wydatkach publicznych. Dyskusja nad pakietem jest niezależna od negocjacji pakietu ratunkowego przeciw skutkom pandemii, choć spór o jedno będzie blokował rozmowy nad drugim. Omawiana kwota rozszerzenia wydatków budżetowych to 1,4 bln USD. Brak porozumienia do 11 grudnia będzie skutkować government shutdown.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.