TMS Starter: 20 X

20-10-2021 07:49
Chińskie zapędy regulacyjne ponownie ciążą surowcom. Eurodolar odbija po lekkiej korekcie, a na rynku akcji nieprzerwanie dominują byki. Historyczne maksima testuje bitcoin, choć biorąc pod uwagę kurs w PLN zostały one już pokonane.
  • Po tym jak do obrotu w USA dopuszczony został pierwszy ETF oparty o cenę bitcoina kurs kontynuował umocnienie. W ujęciu dolarowym kurs testuje historyczne maksima, ale mając na uwadze słabość PLN kurs przebił barierę 250 tys. złotych i wzbił się na rekordowe poziomy. W środę rano kurs BTC/USD oscyluje wokół 63,7 tys. USD. 
  • Pozostałe kryptowaluty radzą sobie nieco gorzej. Ethereum kwotowane jest na 3,8 tys. USD, podczas gdy kurs Litecoin oscyluje wokół 186 USD. 
  • Na FX widać ponowną słabość USD, choć towarzyszą temu wysokie rentowności amerykańskiego długu. W przypadku 10-letnich papierów skarbowych wynoszą one 1,65 proc. EUR/USD utrzymuje się przy 1,1645, dolar pozostaje jedną ze słabszych walut w koszyku G10. 
  • Jednocześnie notowania USD/JPY po dynamiczny umocnieniu znalazły się najwyżej od 4 lat – okolice 114,5 pkt. 
  • Sentyment do złotego jest mieszany i z pewnością nie pomagają tarcia na linii Warszawa-Bruksela. EUR/PLN znajduje się przy 4,5840. 
  • Na rynku surowców ponowne zamieszanie wprowadzają chińskie władze. Tym razem Pekin postanowił interweniować słownie na rynku węgla tak, aby ograniczyć wzrost jego ceny. We wtorek po tej informacji akcje JSW taniały o ponad 9 proc., choć początkowo znajdowały się powyżej poziomów odniesienia. 
  • Na rynku akcji niezmiennie dominuje obóz byków. Dow Jones zyskiwał we wtorek 0,56 proc., a notowania S&P500 rosły o 0,74 proc. W tym samym czasie Nasdaq100 umocnił się o 0,71 proc.
  • W Azji pozytywne nastroje są podtrzymywane. Wprawdzie Nikkei225 zyskuje minimalnie, ale Hang Seng dodaje niemal 1,3 proc. 
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.