TMS Starter: 17 VI

17-06-2021 08:17
Fed zaskoczył jastrzębimi prognozami podwyżek stóp procentowych w 2023 r. oraz sugestiami o starcie rozmów nad wygaszaniem skupu aktywów. USD pozostaje wysoko, ale w nocy NZD i AUD zyskiwały po lepszych danych. Akcje i złoto są niżej.
  • Mediana prognoz członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) wskazuje na dwie podwyżki stóp procentowych do końca 2023 r., tj. o dwie więcej niż w marcowej projekcji i o jedną więcej niż zakładał rynkowy konsensus przed dzisiejszą decyzją. To główne jastrzębie zaskoczenie, które skutkowało umocnieniem USD w środę.
  • EUR/USD spada pod 1,20, a GBP/USD tąpnął pod 1,40. Dolara wspierają rentowności obligacji skarbowych – oprocentowanie 10-latek rośnie do 1,57 proc. z 1,49 proc. wczoraj.
  • Ale w nocy pośród walut G10 wyłania się sentyment pozytywnej oceny sytuacji gospodarczej, co wspiera odbicie walut ryzykownych. NZD i AUD są liderami wzrostów (odpowiednio o 0,5 proc. i 0,3 proc. vs USD). Kiwi zyskuje po lepszych do prognozo danych o PKB za I kw. (1,6 proc. k/k, prog. 0,5 proc.). W Australii stopa bezrobocia w maju spadła do 5,1 proc. wobec prog. 5,5 proc.
  • Silny dolar będzie negatywnym czynnikiem dla walut rynków wschodzących. EUR/PLN na razie spokojnie zaczyna dzień jeszcze pod 4,53. USD/PLN rośnie do 3,78.
  • Indeksy w Azji i kontrakty na indeksy w USA spadają, gdyż wizja szybszego zacieśniania monetarnego jest odbierany jako zła informacja dla perspektyw rynku akcji. Japoński Nikkei225 traci dziś 0,9 proc., ale w Hongkongu główny benchmark waha się wokół poziomu odniesienia.
  • Futures na S&P500 traci 0,5 proc. po tym, jak wczoraj indeks spadł o 0,54 proc. Futures na niemiecki DAX dołuje o 0,4 proc.
  • Silny dolar i wyższe rentowności stanowią podwójne uderzenie w ceny złota. Uncja kosztuje już tylko 1814 USD po spadku o 2,6 proc. w środę.
  • Ropa naftowa broni się lepszymi perspektywami popytu na paliwa. WTI i Brent tanieją o 0,3-0,4 proc.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.