Tąpnięcie w brytyjskich usługach

03-02-2021 10:55
Wartość wskaźnika koniunktury PMI dla brytyjskiego sektora usług wyniosła w styczniu 39,5 pkt. i była najniższa od maja ubiegłego roku.
Tąpnięcie w brytyjskich usługach

Ciężar nowej mutacji koronawirusa przygniótł nie tylko służbę zdrowia w Wielkiej Brytanii, ale także postawił pod ścianą tamtejszy sektor usług. Według ankietowanych menedżerów, koniunktura rysuje się najgorzej od maja, ubiegłego roku, a ze szczegółów raportu dowiadujemy się, że rozpoczął się również ograniczanie miejsc pracy w sektorze, co negatywnie wpłynie na dane z rynku pracy.

Z ankiety wynikało, że największym ciężarem dla sektora są restrykcje, które bezpośrednio ograniczają możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Co zaskakujące, menedżerowie widzą przyszłość najjaśniej od 2014 roku. Niestety działa tutaj efekt bardzo niskiej bazy, a więc dane należy intepretować w sposób „gorzej już być nie może”.  Promyk nadziei dla sektora usług daje relatywnie szybkie tempo szczepień przeciwko COVID19. W tej kwestii Wielka Brytania radzi sobie zdecydowanie lepiej niż Europa.

PMI dla sektora usług w Wielkiej Brytanii, źródło: IHS Markit

PMI dla sektora usług w Wielkiej Brytanii, źródło: IHS Markit

Wartość odczytu nie przysłużyła się szterlingowi, którego notowania są nieco słabsze przed południem. Kurs GBP/USD cofa się o 0,1 proc. do poziomu 1,3650. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.