Szwajcaria manipulatorem kursowym zdaniem USA

16-12-2020 15:41
Departament Skarbu USA wreszcie przedstawił długo zwlekany raport, w którym uznał Szwajcarię i Wietnam za manipulatorów kursowych. CHF ożywił się po decyzji i EUR/CHF najpierw spadł z 1,0785 pod 1,0770 by potem podskoczyć do 1,0805.
Szwajcaria manipulatorem kursowym zdaniem USA

Szwajcarski Bank Narodowy już odpowiedział na zarzuty i nie wdaje się w manipulacje kursowe. SNB “zamierza interweniować jeszcze silniej na rynku walutowym”.

Akcja i reakcja. Decyzja Departamentu Skarbu implikuje przejściowa presję umocnienia CHF w raz ze spekulacjami, że w obawie przed sankcjami SNB może ograniczyć swój wpływ na franka. Ale szybka odpowiedź SNB sugeruje, że takie zakłady będą ryzykowne. To prawdopodobnie wypłoszyło spekulantów kupujących CHF po decyzji DS i szybkie domykanie pozycji wywindowało kurs EUR/CHF.

W ostatnich tygodniach SNB nie był wyraźnie aktywny na rynku walutowym, gdyż EUR/CHF 1,08 jest bezpiecznie wysoko od progu bólu SNB, tj. gdzieś blisko 1,05. W średnim terminie decyzja USA nie niesie za sobą konsekwencji z tytułu nadania statusu manipulatora i dla CHF ważniejsza będzie determinacja SNB.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.