Strefa euro: inflacja bez zmian, EUR też

16-10-2020 11:16
Finalne szacunki inflacji konsumenckiej z Eurolandu przyniosły utrzymanie wstępnych odczytów. We wrześniu HICP obniżył się do -0,3 proc. r/r z-0,2 proc., a inflacja bazowa spadła do 0,2 proc. z 0,4 proc. Dane nie ułatwiają pracy EBC, ale nie są warunkiem wystarczającym dla luzowania polityki monetarnej. Pod tym kątem odczyty nie wnoszą nic do fundamentów euro i EUR/USD kontynuuje dryf przy 1,1705.
Strefa euro: inflacja bez zmian, EUR też
Strefa euro: inflacja bez zmian, EUR też

Uczestnicy handlu na EUR oraz EBC obserwują rozwój sytuacji epidemiologicznej w Europie. Dalszy wzrost liczby zachorowań i pogorszenie perspektyw gospodarczych wzmocni oczekiwania na luzowanie polityki monetarnej, nasilając presję sprzedaży.

Dziś jednak czynnikiem równoważącym jest przebudzenie nadziei wokół pakietu fiskalnego USA. Prezydent Donald Trump powiedział, że jest gotów wyjść poza ofertę 1,8 bln USD pomocy, która została już przedstawiona przez Republikanów i będzie osobiście lobbował niechętnych republikanów z Senatu, aby opowiedzieli się za ustawą o pakiecie fiskalnym. Naszym zdaniem zatwierdzenie pakietu przed wyborami jest jednak mało realne.

W krótkim terminie sentyment rynkowy będzie kluczowy dla kierunku EUR/USD. Kontynuacja odbicia na Wall Street powinna przynieść wzrost EUR/USD, choć rynek zdaje się znalazł wygodny przyczółek w pasmie 1,17-1,18.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.