Strategia dzienna: 30 X

30-10-2020 09:00
Poniżej prezentujemy codzienną strategię dla par walutowych EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN.
Strategia dzienna: 30 X
Strategia dzienna: 30 X

Strategia: EUR/PLN

  • strategia krótkoterminowa: kurs EUR/PLN wyznaczył nowe tegoroczne maksima na 4,6440 ale pod koniec sesji złoty odrobił sporo strat. Jest za wcześnie by ogłosić, że to koniec deprecjacyjnej presji. Tym bardziej, że trudno wyobrazić sobie szybką poprawę sytuacji pandemicznej, która pozostaje głównym zagrożeniem dla naszej waluty. Administracja rządowa stara się być bardziej elastyczna w podejściu do wprowadzanych ograniczeń.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,6150 – 4,6450
  • średni termin: Ostatnia pula restrykcji powinna pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa, ale minie kilka tygodni, zanim zobaczymy tego efekty. To jest czas, w którym złoty będzie pod presją, zanim z końcem roku wróci do poziomów w okolicach 4,50.
  • fundamenty: po bezprecedensowym luzowaniu polityki RPP realne stopy procentowe (stopa nominalna minus inflacja) są silnie ujemne. W okresach rynkowych turbulencji (vide: wrzesień) skutkuje to podatnością złotego na przecenę.

Strategia: USD/PLN

  • strategia krótkoterminowa: Kurs EUR/USD dynamicznie zanurkował poniżej 1,17. EBC zapowiada nieodzowne poluzowanie polityki monetarnej za kilka tygodni. Lagarde ostrzega przed zagrożeniami i nie wyklucza obniżki stóp.  Poznaliśmy dane PKB z USA za III kw., które okazały się lepsze od oczekiwań. Obecnie rynki koncentrują się na gospodarczych szkodach, które wyrządza druga fala pandemii oraz na wyborach w USA.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 3,9500– 3,9800
  • średni termin: ostatnie sondaże wskazują na zwycięstwo Bidena. Dla rynków równie ważne będą wyniki wyborów do Senatu i czy znajdzie się tam większość chętna do współpracy z nowym prezydentem w kontekście polityki fiskalnej.

Strategia: GBP/PLN

  • strategia krótkoterminowa: kolejne regiony brytyjskie zaczynają podlegać surowym ograniczeniom  z powodu kolejnych rekordów zachorowań. Premier Boris Johnson pozostaje pod ogromną presją, aby ogłosić ogólnokrajową blokadę. GBP/USD stara utrzymać się powyżej, czemu sprzyja optymizm co do wyniku rozmów w sprawie Brexitu. Kurs GBP/PLN pozostaje wysoko z powodu słabego złotego.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 5,1100 – 5,1500
  • średni termin: zakładamy, że ostatecznie porozumienie zostanie osiągnięte a funt wyraźnie będzie zyskiwał. Oznacza to, że możliwa euforia po porozumieniu dostarczyć powinna atrakcyjnych poziomów do sprzedaży waluty i zabezpieczania ekspozycji na dłuższy termin.
     
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.