Strategia dzienna: 23 X

23-10-2020 09:00
Poniżej prezentujemy codzienną strategię dla par walutowych EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN.
Strategia dzienna: 23 X
Strategia dzienna: 23 X

Strategia: EUR/PLN

 • strategia krótkoterminowa: obserwujemy nerwowe wahania kursu EUR/PLN w przedziale 4,5600-4,5950. Pomimo lepszych nastrojów na rynkach globalnych (słaby USD, wyższy EUR/USD), złoty obrywa przez obawy o rozwój drugiej fali pandemii w kraju. Wciąż jednak 4,60 nie zostało jeszcze osiągnięte. Opublikowane dane wskazują na pogarszanie się nastrojów konsumentów i obaw, głównie w budownictwie i sektorze usług.
 • oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,5700 – 4,6000
 • średni termin: poziom równowagi dla kursu szacujemy na okolice 4,45, ale powrót na te pułapy po wrześniowym wystrzale kursu jest zanegowany przez rosnącą krzywą zachorowań i obawy o gospodarkę.
 • fundamenty: po bezprecedensowym luzowaniu polityki RPP realne stopy procentowe (stopa nominalna minus inflacja) są silnie ujemne. W okresach rynkowych turbulencji (vide: wrzesień) skutkuje to podatnością złotego na przecenę.

Strategia: USD/PLN

 • strategia krótkoterminowa: W przypadku notowań dolara na rynku głównym mamy delikatny risk-on i presję sprzedaży na dolarze, co ma sens w kontekście oczekiwań przełomu w negocjacjach fiskalnych w USA. Próżno tego optymizmu szukać na rynkach giełdowych. Rynek wciąż się obawia niewielkiej wygranej Bidena i kwestionowania wyników wyborów przez Trumpa. Inwestorzy teraz mogą dyskontować przejęcie większej władzy przez Demokratów i szybkie zwiększenie wydatków.
 • oczekiwany przedział wahań na dziś: 3,8700– 3,9000
 • średni termin: ostatni miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA będzie nerwowy i chimeryczny – dolar naprzemiennie będzie tracił i zyskiwał. Uważamy jednak, że średnioterminowe, tegoroczne minima wartości amerykańskiej waluty zostały są za nami.

Strategia: GBP/PLN

 • strategia krótkoterminowa: Funt błyszczy na rynku walutowym, a powodem jest wyraźny optymizm wokół negocjacji handlowych. Otrzymaliśmy odpowiedź strony brytyjskiej, która zgadza się na restart negocjacji i ich zakończenie w połowie listopada. Kontynuacja rozmów nie jest zaskoczeniem, ale handlowi funtem cały czas towarzyszy ryzyko pojawienia się szokujących nagłówków, co utrudnia bezpieczne zajęcie długiej pozycji. Obecnie mamy zapowiedzianą we wczorajszym komentarzu korektę kursu GBP/USD.
 • oczekiwany przedział wahań na dziś: 5,0600 – 5,0900
 • średni termin: zakładamy, że ostatecznie porozumienie zostanie osiągnięte a funt wyraźnie będzie zyskiwał. Oznacza to, że możliwa euforia po porozumieniu dostarczyć powinna atrakcyjnych poziomów do sprzedaży waluty i zabezpieczania ekspozycji na dłuższy termin.
   
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.