Strategia dzienna: 13 X

13-10-2020 09:00
Poniżej prezentujemy codzienną strategię dla par walutowych EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN.
Strategia dzienna: 13 X
Strategia dzienna: 13 X

Strategia: EUR/PLN

  • strategia krótkoterminowa: złoty jest mocniejszy bo podąża z poprawą nastrojów na świecie. Indeksy amerykańskie znowu zbliżają się do rekordów a u nas dobry debiut zanotowało Allegro. Druga fala COVIDu w Polsce jest na dalszym planie. Zarządzone restrykcje nie uderzają istotnie w aktywność gospodarczą a większe lockdowny będą ostatecznością.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,4500 -4,4750
  • średni termin: poziom równowagi dla kursu szacujemy na okolice 4,45, ale powrót na te pułapy po wrześniowym wystrzale kursu jest hamowany przez nerwowe nastroje na rynkach. Inwestorzy uświadamiają sobie, że sytuacja epidemiczna spowalnia odbicie gospodarcze w Europie, wybory prezydenckie w USA sprzyjają częstym zmianom kierunku notowań na globalnych rynkach i blokują wykrystalizowanie się jednoznacznych trendów.
  • fundamenty: po bezprecedensowym luzowaniu polityki RPP realne stopy procentowe (stopa nominalna minus inflacja) są silnie ujemne. W okresach rynkowych turbulencji (vide: wrzesień) skutkuje to podatnością złotego na przeceny. Rynki wschodzące nie przyciągają kapitału.

Strategia: USD/PLN

  • strategia krótkoterminowa: kurs EUR/USD pozostaje przy  1,18 utrzymując się w ostatnim trendzie wzrostowym. Optymizm rynkowy spowodowała zmiana nastawienia prezydenta Trumpa - podane zostały informacje o podwyższeniu przez Biały Dom wartości proponowanego pakietu wsparcia o 200 mld USD do 1,8 bln USD, a być może nawet jeszcze większy.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 3,7650 – 3,7900
  • średni termin: ostatni miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA będzie nerwowy i chimeryczny – dolar naprzemiennie będzie tracił i zyskiwał. Uważamy jednak, że średnioterminowe, tegoroczne minima wartości amerykańskiej waluty zostały są blisko  i spadki USD/PLN są ograniczone.

Strategia: GBP/PLN

  • strategia krótkoterminowa: kurs GBP/USD skonsolidował się przy 1,3050 przed raportem o zatrudnieniu w Wielkiej Brytanii. Był już na poziomie 1,3080 mimo wciąż realnego braku porozumienia dot. Brexitu. W poniedziałek, gubernator BOE Andrew Bailey oddalił obawy co do wprowadzenia ujemnych stóp procentowych. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił trzypoziomowy system ograniczeń dla Anglii z najostrzejszym poziomem 3 w rejonie Liverpoolu.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,9200 – 4,9500
  • średni termin: zakładamy, że ostatecznie porozumienie zostanie osiągnięte a funt wyraźnie będzie zyskiwał. Oznacza to, że wrześniowe minima funta (GBP/USD 1,2670, GBP/PLN ok. 4,80) są bezpieczne a euforia po porozumieniu dostarczyć powinna atrakcyjnych poziomów do sprzedaży waluty i zabezpieczania ekspozycji na dłuższy termin.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.