Start sesji w Europie: przynajmniej roczne maksima indeksów rynków akcji w kilku krajach

06-12-2023 10:54
Kilka głównych indeksów rynków akcji w Europie osiągnęło w środę rano swe nowe przynajmniej roczne maksima. Swój historyczny rekord ustanowił dziś niemiecki DAX (+0,06 proc. ok. godz. 10:20. Najwyżej od czerwca 2008 roku był dziś rano włoski FTSE MIB (+0,4 proc.). Swe nowe 5-letnie maksimum ustanowił dziś hiszpański IBEX 35 (+0,03 proc.).
Start sesji w Europie: przynajmniej roczne maksima indeksów rynków akcji w kilku krajach

Co ciekawe na drugim biegunie był estoński OMX Tallin, który znalazł się na swoim najniższym od przynajmniej roku poziomie.

Na notowania na europejskich rynkach akcji wpływ mogły mieć opublikowane w środę rano w Europie dane makroekonomiczne. W Niemczech zamówienia w przemyśle były niższe niż rok wcześniej o 7,3 proc. (oczekiwano dynamiki na poziomie -3,8 proc.).

Na Węgrzech według wstępnych danych produkcja przemysłowa wyniosła w październiku br. -3,2 proc. wobec -7,3 proc. miesiąc wcześnie i oczekiwań na poziomie -0,9 proc. Sprzedaż detaliczna na Węgrzech była w październiku niższa niż rok wcześniej o 6,5 proc., po tym jak miesiąc wcześniej wynosiła -6,5 proc.

Sprzedaż detaliczna w Czechach była w październiku br. niższa niż rok wcześniej o 1,4 proc. po tym jak miesiąc wcześniej wyniosła 2,4 proc. (oczekiwano -4,3 proc.).

Swe nowe przynajmniej rocznej minima notowały dziś rano rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w Bułgarii, na Cyprze, w Grecji i na Węgrzech.

Niewielkie zmiany wykazywał dziś rano kurs EUR/USD (-0,04 proc. ok. godz. 10:50), który znajdował się w pobliżu swego 3-tygodniowego minimum.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.