Stabilna sytuacja na rynku walutowym

24-12-2021 11:37
Notowania głównych par walutowych w piątek nie zmieniają w znaczący sposób swojego położenia. Dolar plasuje się w połowie stawki G10. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej dobrze radzi sobie złoty.
Stabilna sytuacja na rynku walutowym

Na szerokim rynku walutowym zmienność jest niewielka. EUR/USD minimalnie porusza się na północ, oscylując przy 1,1340, natomiast GBP/USD utrzymuje się na neutralnym poziomie 1,3405. W piątek zdecydowania większość inwestorów pozostaje poza rynkiem, co implikuje płytki rynek i relatywnie niewielką zmienność.

Nie inaczej wygląda sytuacja wśród walut Emerging Markets regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Pod kreską znalazły się węgierski forint i rosyjski rubel, ale trudno szukać tu czynnika innego nież pozycjonowanie przed końcem roku. Na forinta negatywnie może wpływać decyzja węgierskiego rządu o zamrożeniu rat kredytów na poziomie sprzed podwyżki stóp procentowych, co w pewien sposób podważa wiarygodność systemu. EUR/HUF rośnie kolejną sesję z rzędu, tym razem w okolice 371,2 pkt. 

Złoty jest relatywnie silny, choć w otoczeniu makroekonomicznym i politycznym nic się nie zmienia. Konflikt z Brukselą pozostaje żywy, a działania rządu nie zmierzają ku jego zakończeniu. Na przełomie roku będzie to negatywnie wpływać na sentyment do złotego. Przy bardzo ograniczonej aktywności krajowych inwestorów złoty kwotowany jest na poziomie: 4,0745 za dolara, 4,6200 w stosunku do euro oraz 5,4627 względem funta.

Notowania instrumentu USDPLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.