Spokojny start tygodnia na FX

31-05-2021 13:42
Długi weekend w USA implikuje neutralny handel na rynku walutowym. Brak zmian widoczny jest również w wycenie walut krajów rozwijających się. Złoty utrzymuje swoją pozycję względem głównych rywali.
Spokojny start tygodnia na FX

W Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii trwa długi weekend, co obniża zmienność na rynkach finansowych. Inwestorzy nie podejmują również gwałtownych decyzji z uwagi na piątkowy odczyt zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (payrolls). Na rynkach bazowych EUR/USD kwotowany jest przy 1,2190, a kurs GBP/USD znajduje się na poziomie 1,4175. 

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej najsilniejszy jest węgierski forint, który umacnia się względem euro o około 0,3 proc., a notowania EUR/HUF spadają do 347,3 pkt. Przyklejony do poziomów 25,45 pkt. jest kurs EUR/CZK, który pozostaje niewrażliwy na zmienność na rynku głównym. 

Złoty plasuje się w środku stawki walut CEE. Kluczowy w tym tygodniu będzie odczyt inflacji (wtorek). Oczekuje się dalszego przyspieszenia wzrostu cen, a tym samym może pojawić się presja na RPP, która na razie utrzymuje gołębie tony. Naszym zdaniem wszelkie spekulacyjne próby umocnienia złotego zostaną relatywnie szybko wygaszone. W poniedziałek  po południu kurs EUR/PLN znajduje się w okolicy linii trendu, przy 4,4850, a notowania USD/PLN utrzymują się na poziomie 3,6785. Kurs GBP/PLN oscyluje wokół 5,2160. 

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.