Spokojny start sesji europejskiej

25-05-2021 09:26
Ceny kontraktów na główne indeksy w Europie rozpoczynają dzień w okolicy poziomów odniesienia. Obozowi byków sprzyjają dobre nastroje na rynkach finansowych.
Spokojny start sesji europejskiej

Poniedziałek był pracowitym dniem dla przedstawicieli Fed. Bankierzy w swoich wystąpieniach przekonywali rynek o tym, że inflacja pozostaje pod kontrolą banku centralnego i nie wpłynie na tempo ożywienia gospodarczego. Rentowność amerykańskiego długu wyraźnie spadła i we wtorek rano znajduje się na poziomie 1,5875 proc., co sprzyja rynkowi akcji. 

Notowania instrumentu OILWTI, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu OILWTI, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Europejscy inwestorzy kontynuują wzrosty. W poniedziałek, pomimo braku handlu na rynku kasowym, cena kontraktu na niemiecki indeks giełdowy DAX30 wybiła historyczne maksima. We wtorek rano podaż ma większą siłę, ale zmiany nie są na tyle duże, aby mówić o odwróceniu trendu. W większości jest to raczej realizacja zysków po kilku z rzędu wzrostowych sesjach. Notowania DE30 znajdują się w okolicy poziomów odniesienia. 

Na pozostałych parkietach Starego Kontynentu nastroje są raczej pozytywne, choć bez wyraźnej przewagi kupujących. Futures na CAC40 zyskuje 0,2 proc., a notowania kontraktu na IBEX35 dodaje 0,2 proc. Największe wzrosty notuje kontrakt na WIG20, który dodaje we wtorek około 0,3 proc. 

Najsilniej zwyżkującą spółką wśród polskich blue chips jest PGE. Walor pozytywnie przyjął informacje o porozumieniu Polski i Czech ws. kopalni Turów. Akcje drożeją we wtorek o około 3,4 proc. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.