Słaby tydzień forinta

20-11-2020 12:16
Spośród walut Europy Środkowo-Wschodniej tylko węgierski forint jest w tym tygodniu słabszy wobec euro. Polski złoty i czeska korona są nieco mocniejsze, choć ogólnie zmiany nie przekraczają 0,5 proc. Wyjątkiem jest rosyjski rubel, który wyraźnie odbił z pomocą wzrostów cen ropy naftowej.
Zmiana wartości wybranych walut vs EUR na przestrzeni ostatnich 5 dni; Źródło: Bloomberg
Zmiana wartości wybranych walut vs EUR na przestrzeni ostatnich 5 dni; Źródło: Bloomberg

Forint prezentuje się najgorzej, co należy wiązać z silna opozycją premiera Viktora Orbana przeciwko powiązaniu wypłat środków unijnych z przestrzeganiem reguły praworządności.

Choć Polska także sprzeciwia się regule, złoty znajduje wsparcie w usuwaniu z wyceny premii za ryzyko wprowadzenia narodowej kwarantanny oraz jastrzębie komentarze z RPP wykluczające wprowadzenie ujemnych stóp procentowych. W ostatnich dniach w takim tonie wypowiadali się  Eugeniusz Gatnar, Grażyna Ancyparowicz i Jerzy Kropiwnicki.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.