Słaby rezultat sprzedaży detalicznej

24-01-2022 10:26
W grudniu wartość sprzedaży detalicznej w Polsce rosła o 16,9 proc. r/r (prog. 18,7 proc. r/r). W ujęciu realnym dynamika była jednak wyraźnie niższa i opiewała na 8 proc. r/r. Tym samym deflator sprzedaży kształtował się na poziomie 8,2 proc r/r.
Słaby rezultat sprzedaży detalicznej

W dużej mierze na wstępnym odczycie odbiły się problemy podażowe na rynku mebli, samochodów oraz RTV i AGD. Jednocześnie grudniowe dane są nieporównywalne względem grudnia 2020, kiedy większa część galerii była zamknięta, a realizacja popytu była mocno utrudniona.

Po półtorej godzinie handlu na GPW nastroje uległy wyraźnemu pogorszeniu. WIG20 kurczy się o 1,2 proc. Jednocześnie słabsze wyniki (pomimo początkowego optymizmu) notowane są na parkietach w całej Europie. Futures PL20 walczy o obronę 38,2 proc. zniesienia wewnętrznego.

Notowania instrumentu PL20, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.