Słaby odczyt Ifo

25-01-2021 12:29
Dane instytuty Ifo dotyczące klimatu dla biznesu w Niemczech kreują gorszy niż zakładano obraz otoczenia biznesowego.
Słaby odczyt Ifo

Ocena bieżąca ukształtowała się na poziomie 89,2 pkt. i rozczarowała rynek, gdyż kształtowała się 1,3 pkt. niżej od prognoz.  Gorzej od oczekiwań wypadły również dane dotyczące perspektyw dla biznesu, które ku rozczarowaniu, kształtowały się na poziomie 91,1 pkt. vs 93,6 pkt. oczekiwane.

Wielkości może nie są rekordowe, ale pozostają dość stabilne od kilku miesięcy jednak trudno nazywać je mianem pozytywnych. Sytuacja jest dość trudna, choć pewnego optymizmu dodaje zapowiedź kanclerz Merkel o szczepieniach. Kanclerz zapowiedziała, że do końca września, każdy chętny obywatel uzyska możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID19. Niemniej patrząc na obecne tempo szczepień, sytuacja nie nastraja optymistycznie.

Rynek jednak przyjął dane dość pesymistycznie. Kurs EUR/USD osunął się w momencie publikacji do poziomu 1,2161, a cena kontraktu na niemiecki DAX spadła do 13880 pkt.  

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.