Rynek walutowy przed NFP

04-06-2021 12:51
W piątek nastroje na FX determinuje odczyt NFP. Na głównym rynku przeważa dolar, ale waluty krajów rozwijających się stawiają opór sprzedającym. Najsłabszą walutą EM jest złoty.
 Rynek walutowy przed NFP

W oczekiwaniu na publikację raportu o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA (NFP) inwestorzy redukują długie pozycje w ryzykownych aktywach preferując tym samym bezpiecznego dolara. Skutkiem takiego zachowania jest spadek kursu EUR/USD do 1,2110, ale pomimo to nastroje wśród walut EM pozostają relatywnie dobre.

Większość walut krajów rozwijających się daje odpór sprzedającym i utrzymuje się powyżej poziomów odniesienia. EUR/CZK spada do 25,4 pkt, a notowania EUR/HUF przykleiły się do okolic 346,5 pkt. Silny dolar sprawia, że kurs USD/RUB znajduje się w okolicy poziomów odniesienia, przy 73,2 pkt.

Na tym tle słabo wypada złoty, który wytracił znaczną część przewagi budowanej w bieżącym tygodniu. EUR/PLN odbija do 4,4680, a kurs USD/PLN rośnie do 3,6890. Notowania GBP/PLN utrzymują się w okolicy 5,2080. Redukcja ryzykownych pozycji przed NFP sprawia, że najbardziej przeceniane są waluty, które nienaturalnie zyskały w ostatnim czasie. DO tego grona z pewnością zalicza się złoty. RPP pozostaje gołębia i pozostanie taka przynajmniej do czasu publikacji nowych prognoz inflacji (lipiec). Pojedyncze głosy z jastrzębiej frakcji RPP nie powinny zamazywać tego obrazu, toteż wszelkie próby spekulacyjnego umocnienia złotego, a także nakładania presji na RPP są relatywnie szybko wygaszane.  

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.