Rynek walutowy przed inflacją z USA

12-05-2021 12:54
W środę najważniejszym odczytem dnia jest kwietniowa inflacja CPI z USA. Handel na FX jest zdominowany przez wyczekiwanie rynku na publikacje odczytu. Wartość inflacji poznamy o 14:30.
Rynek walutowy przed inflacją z USA

W oczekiwaniu na publikację dolar oddaje część zysków z początku dnia, ale wciąż jest jedną z najsilniejszych walut przestrzeni G10. Kurs EUR/USD znajduje się na poziomie 1,2130 pkt. Wiele sugeruje, że wynik CPI będzie wysoki, co przy niezmienionej retoryce Fed (gwarancja niskich stóp procentowych) pogłębi realnie ujemne stopy procentowe i osłabi dolara. Przejściowo oczekiwana jest jednak duża zmienność na FX, zanim rynek poprawnie wyceni wartość inflacji. 

Przed odczytem nerwowe ruchy cechują rynki wschodzące. W regionie CEE najsilniejszą walutą jest węgierski forint. Kurs EUR/HUFF opada do 357,2 pkt. Zarówno korona czeska jak i rosyjski rubel znajdują się w okolicy poziomów odniesienia. EUR/CZK oscyluje wokół 25,5 pkt., a USD/RUB przy płytkim rynku przyklejony jest do około 74 pkt. 

Niski apetyt na ryzyko uwidacznia się przede wszystkim w wycenach walut z antypodów. Kurs AUD/USD znajduje się na poziomie 0,7810, a NZD/USD oscyluje wokół 0,7235. W ostatnich godzinach widoczne jest skromne odbicie od dziennych minimów.

Na rynku złotego trwa niekończąca się saga wokół wyroku Sądu Najwyższego ws. kredytów frankowych. We wtorek ku, zaskoczeniu wszystkich, Izba Cywilna SN poprosiła szereg krajowych instytucji o opinię w kwestii kredytów CHF oraz odroczyła termin wydania orzeczenia. Temat kredytów CHF na dłuższy czas zniknie z przestrzeni publicznej co stwarza przestrzeń do umocnienia złotego. Naturalnie wciąż wisi groźba interwencji ze strony NBP, ale obecne poziomy powinny być dla banku zadowalające. Po ogłoszeniu decyzji złoty się umocnił. Kurs EUR/PLN w środę po południu znajduje się na poziomie 4.5380, a USD/PLN oscyluje wokół 3,7430. Skromne wzrosty notuje również kurs GBP/PLN, który dotyka 5,29. 

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.