Rynek FX w oczekiwaniu na Yellen

19-01-2021 13:26
Wtorek na rynku walutowym upływa pod znakiem słabego dolara. W oczekiwaniu na przemówienie J. Yellen w amerykańskim Kongresie, dość dobrze radzą sobie waluty regionu.
Rynek FX w oczekiwaniu na Yellen

Janet Yellen będzie występować w Kongresie w roli nominatki na stanowisko sekretarza skarbu w administracji Joe Bidena. Rynek nie spodziewa się znaczących reperkusji po wyborze Yellen, choć z uwagą będzie się przysłuchiwać licząc, że padną konkrety odnośnie planu stymulacji fiskalnej.

Siła walut rynków wschodzących płynie z głównej pary walutowej, która umacnia się do 1,2130 we wtorek. Na FX wraca zatem apetyty na ryzyko. W stosunku do dolara zyskują prawie wszystkie waluty z regionu EMEA. Najlepiej wypada ZAR, w dalszej kolejności HUF, PLN i CZK. Polski złoty zyskuje względem dolara 0,49 proc. z USD/PLN w okolicy 3,7370. Na fali wzrostu ceny ropy naftowej oddech łapie RUB, który umacnia się względem dolara o 0,4 proc.

Nieco inaczej wygląda sytuacja względem euro. W stosunku do wspólnej waluty korzystnie wypada jedynie HUF. Kurs EUR/CZK znajduje się w okolicy poziomów odniesienia, a EUR/PLN jest o 0,1 proc. wyżej.

Złoty nadal pozostaje silniejszy niż wczoraj, ale widoczny jest brak chęci rynku do testowania determinacji NBP do walki z aprecjacją. Bazowy scenariusz na najbliższe dni zakład powolne umocnienie złotego tak, aby nie prowokować banku centralnego. Po okresie testowania wysokich oporów w okolicy 4,5480, widoczne jest osłabienie kursu EUR/PLN z tendencją do schodzenia coraz niżej, acz w relatywnie spokojnym tempie.

Notowania EUR/PLN, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.