Rynek FX po minutkach FOMC

20-05-2021 12:22
Dolar osłabia się na przestrzeni dnia i jest jedną z najsłabszych walut przestrzeni G10. Umacniają się waluty krajów rozwijających się, a wśród nich złoty.
Rynek FX po minutkach FOMC

Środowa publikacja tzw. minutek po ostatnim posiedzeniu decyzyjnym FOMC przyniosła garść nowych informacji. Wśród nich ta, że w Komitecie pojawiły się głosy, aby rozpocząć dyskusję o zacieśnianiu polityki pieniężnej. Warunkiem do tego miałaby być poprawiająca się sytuacja gospodarcza, a Fed mierzy ją stanem rynku pracy, który w dalszym ciągu nie podniósł się po pandemicznym wstrząsie. Niemniej, takie głosy umocniły dolara, ale na przestrzeni czwartku kurs EUR/USD odbija do 1,2190.

Takie środowisko sprzyja umocnieniu walut rozwijających się, którym w czwartek przewodzi węgierski forint. EUR/HUF oscyluje wokół 350 pkt. Znacznie słabiej w relacji do euro wypada korona czeska, a kurs EUR/CZK rośnie do 25,5 pkt. Niewrażliwy na rynkowe zmiany pozostaje rosyjski rubel. Niezależnie od tego, czy otocznie jest pozytywne czy nie, kurs wydaje się być przyklejony do okolic 74 pkt.

Na rynku złotego stabilizuje się i szuka nowego punktu równowagi po tym jak kwestia kredytów frankowych zeszła na drugi plan. Na polskim rynku toczy się dyskusja o zacieśnianiu polityki pieniężnej, ale pozostaje to w sferze rozważań. RPP pozostaje gołębia i naszym zdaniem nie zmieni się to do końca roku. Złoty ma zatem przestrzeń do umocnienia, gdyż presja niekorzystnego wyroku SN bezterminowo się oddaliła, ale retoryka NBP utrudnia odbicie. Kurs EUR/PLN w czwartek spada do 4,5160, a notowania USD/PLN cofają się w okolice 3,7060. GBP/PLN znajduje się na poziomie 5,2330.

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.