Rubel wraca do umocnienia

15-02-2021 11:32
Po piątkowej przecenie rubla wywołanej komentarzami ministra spraw zagranicznych nie ma już śladu. Wzrost apetytu na ryzyko i wzrost ropy Brent powyżej 63 USD/b przeważa nad czynnikami geopolitycznymi. USD/RUB spada do 73,20 i jest najniżej od ponad trzech tygodni.
Rubel wraca do umocnienia

W piątek ruble był pod presją w związku z wypowiedzią ministra Ławrowa, że Rosja jest gotowa do zerwania stosunków dyplomatycznych z UE. Wypowiedź dotyczyła reakcji na ewentualne sankcje gospodarcze w związku ze skazaniem Nawalnego. Według źródeł Bloomberga w środę ambasadorzy UE omówili środki karne, a wstępna decyzja w sprawie wszelkich środków ograniczających mogłaby zostać podjęta podczas spotkania 22 lutego.

Jednak weekend nie przyniósł eskalacji konfliktu i szum dyplomatyczny ucichł, co pozwoliło rynkowi FX skupić się na generalnym trendzie wzrostu apetytu na ryzyko, słabości USD i windowaniu cen ropy naftowej pod oczekiwania przyspieszania globalnego ożywienia.

USD/RUB zatrzymał się dziś rano na tegorocznych minimach, w okolicach 73,14, ale utrzymanie pozytywnego klimatu inwestycyjnego będzie przemawiać za złamanie 73.

USD/RUB - wykres 1D; Źródło: TMSDirect

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.