RPP decyduje o stopach. Jak zareaguje PLN?

08-06-2022 12:02
Dziś Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniesie stopy procentowe. Naszym zdaniem ruch o 75 bps (podobnie jak w maju) jest najbardziej prawdopodobny. Tyle samo zakłada konsensus Bloomberg-a. Konferencja prasowa Adama Glapińskiego zaplanowana jest na jutro na 15:00. Bank centralny już w zeszłym miesiącu obniżył wielkość kroku podwyżki stóp procentowych ze 100 do 75 bps, stąd wydaje się mniej prawdopodobne, aby teraz zastosował większy krok, pomimo niepokojącego przyspieszenia inflacji.
RPP decyduje o stopach. Jak zareaguje PLN?

Z komentarzy poszczególnych członków RPP wynika, że większość z nich, w tym prezes Adam Glapiński, przedkłada ryzyko inflacyjne nad ryzyko PKB. Glapiński ujawnił, że podwyżka stóp o 100 punktów bazowych była dyskutowana na majowym posiedzeniu, ale nie jest jasne, czy formalnie zgłoszono wniosek o głosowanie nad podwyżką tej wielkości. Wiadomo natomiast, że w maju RPP jednogłośnie poparła podwyżkę o 75 bps.

Gdyby RPP wróciła do kroku o 100 bps, wówczas taka decyzja byłaby wsparciem dla złotego – przynajmniej w krótkim terminie. EUR/PLN mógłby w takim scenariuszu przetestować ponownie poziom 4,56 a USD/PLN ponownie zejść do 4,25. Nie jest wykluczone, że „jastrzębia” niespodzianka mogłaby spowodować, że te poziomy zostałyby przekroczone przez kurs. W przypadku jeśli Rada nie zaskoczy i podwyżka wyniesie oczekiwane przez większość analityków 75 bps. wówczas decyzja dla PLN może być neutralna. Nie można również całkowicie wykluczyć ruchu o jedyne 50 bps. Rynek taką zmianę uznałby za rozczarowanie, co mogłoby wpłynąć na deprecjację PLN.

Podwyżki stóp w Polsce mocno wpłynęły na rynek kredytów hipotecznych. Liczba przyznanych kredytów zmalała w kwietniu o 38,7 proc. rok do roku. Zdolność kredytowa Polaków obniżyła się, co jest już widoczne w dostępnych danych.  Dodatkowo w ostatnim czasie poznaliśmy fatalne dane na temat PMI dla przemysłu. Wskaźnik spadł do poziomu 48,2 pkt., czyli poniżej granicznego poziomu 50 pkt. Widać, że rozwój gospodarczy w II kwartale spowalnia.

RPP stoi przed dylematem, czy nadal za wszelką cenę gonić inflację (13,9 proc. r/r), czy może lekko odpuścić i mieć wzgląd na PKB.

Stopa referencyjna oraz inflacja CPI (r/r) w Polsce, EUR/PLN, zródlo: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.