Riksbank zaskoczył rozszerzeniem QE

26-11-2020 10:14
Szwedzki bank centralny zaskoczył rozszerzeniem programu skupu aktywów oraz zapowiedział, że zwiększy tempo zakupów papierów skarbowych. Powodem decyzji są zagrożenia płynące ze strony pandemii dla gospodarki. SEK traci.
Riksbank zaskoczył rozszerzeniem QE

Riksbank zdecydował się na zwiększenie programu skupu aktywów z 500 mld koron do 700 mld koron. Rynek w większości oczekiwał utrzymania dotychczasowego celu dla QE, podczas gdy prognozy rozszerzenia przewidywały tylko 100 mld SEK dodatkowego portfela. Bank zapowiedział, że w pierwszym kwartale 2021 r. zwiększy tempo zakupów obligacji.

Bank utrzymał stopę repo na 0 proc. i powiedział, że taki stan utrzyma się w kolejnych latach.

„Pandemia koronawirusa nadal dominuje w rozwoju sytuacji w gospodarce światowej” - podał bank w komunikacie w czwartek. „Prognozy wzrostu na najbliższe sześć miesięcy zostały zrewidowane w dół dla Szwecji i za granicą. Perspektywy inflacji w nadchodzących latach są również oceniane jako nieco słabsze”.

EUR/SEK skoczył po decyzji z 10,13 do 10,1750. Negatywna reakcja korony, ale dość ograniczona. Bez w3ątpienai cięcie stopy procentowej poniżej zera miałoby silniejszy wpływ, natomiast z komunikatu wynika, że bank woli pozostawić stawkę repo na 0 proc. przez wiele lat. To nastawienie chroni korona przed głębszym osłabienie.

Z perspektywy nastrojów rynkowych i statusu korony jako waluty ryzykownej, która powinna korzystać na poprawie globalnego ożywienia, dzisiejsza słabość SEK może być szybko wykorzystana do ustanowienia nowych długich pozycji.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.