Raport rynkowy: Grudzień 2021
Jednocześnie zauważalnie wzrosła presja płacowa. Główny wskaźnik tego zjawiska, indeks kosztów zatrudnienia (ECI), odnotował w trzecim kwartale najostrzejszy wzrost od czasu, gdy seria danych rozpoczęła się w 2001 roku. Nawet jeśli w przyszłym roku wąskie gardła w produkcji zostaną przezwyciężone, a ceny niektórych towarów ponownie spadną, presja cenowa pozostanie prawdopodobnie wyższa niż przed pandemią.
W trzecim kwartale gospodarka amerykańska rozwijała się w annualizowanym tempie 2,1%, najwolniej podczas obecnego ożywienia. Przyczyną tego stanu rzeczy było wygaśnięcie bodźców polityki fiskalnej i w konsekwencji spowolnienie konsumpcji prywatnej, niedobór materiałów, który spowolnił produkcję, oraz ponowny wzrost liczby infekcji, który sprawił, że konsumenci stali się bardziej ostrożni.
Fed
Zgodnie z oczekiwaniami, Fed zdecydował na listopadowym posiedzeniu o ograniczeniu skupu obligacji ("tapering"), ponieważ gospodarka poczyniła znaczne postępy w kierunku celów inflacyjnych i zatrudnienia. Miesięczny wolumen zakupów, wynoszący dotychczas 120 mld USD miesięcznie, spadnie o 15 mld USD jeszcze w listopadzie. W grudniu nastąpi dalsza redukcja o 15 mld dolarów. Pierwotnie Fed planował całkowite zaprzestanie zakupów do połowy 2022 roku. Jednak ze względu na niespodziewanie wysoką presję inflacyjną i ostatni powrót do silniejszego wzrostu gospodarczego, Fed dyskutuje nad zacieśnieniem harmonogramu. Oczekujemy zatem, że proces taperingu zakończy się do końca pierwszego kwartału 2022 roku.
Ryzykiem w tym momencie nadal jest mało znana mutacja omikron. Na ten moment jednak w związku z pogorszeniem się perspektyw inflacyjnych, kluczowa stopa procentowa zostanie prawdopodobnie podniesiona szybciej niż wcześniej oczekiwano. Obecnie oczekujemy, że pierwszy krok zostanie podjęty około połowy 2022 r. Dotychczasowy konsensus rynkowy wskazywał połowę 2023 roku. Do tego czasu stopa bezrobocia powinna spaść z powrotem poniżej 4% i tym samym zbliżyć się do poziomu sprzed kryzysu, czyli 3,5%. Jednocześnie inflacja prawdopodobnie utrzymywałaby się już wystarczająco długo powyżej docelowego poziomu 2% ustalonego przez Fed. Ponadto, ze względu na pełne zatrudnienie i rosnące płace, stabilność cen byłaby zagrożona bez przeciwdziałania ze strony Fedu. Pamiętajmy jednak, że niepewność co do przebiegu 4 fali pandemii powoduje, że założenia Fed mogą na przestrzeni kilku miesięcy ulec zmianie a jastrzębia retoryka nieco złagodnieć.
PKB USA oraz indeks kosztów zatrudnienia (ECI), źródło: Bloomberg
Pobierz pełny raport (poniżej)