Raport NFP nie dał klarownej odpowiedzi

08-01-2024 10:47
Kurs EURUSD w piątek na skutek danych NFP oraz ISM wykazywał podwyższoną zmienność, natomiast na koniec dnia notowania znalazły się w okolicach poziomu sprzed publikacji. Indeksy z Wall Street zakończyły dzień na kosmetycznych plusach. Najwięcej zyskał Nasdaq Composite, który urósł o 0,2 proc. Dolar nie był stanie się trawle umocnić, pomimo, że zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła ponad 200 tys. a stopa bezrobocia nie wzrosła tylko pozostała na niezmienionym poziomie 3,7 proc.
Raport NFP nie dał klarownej odpowiedzi

Na pierwszy rzut oka piątkowy raport NFP wydaje się być solidny. Jeśli jednak wejdziemy w szczegóły, wówczas widzimy pewne „pęknięcia” i oznaki, że sytuacja mimo wszystko się pogarsza. Tu należy spojrzeć na rewizję poprzednich danych. Przyrost miejsc pracy z listopada został zrewidowany w dół, a tygodniowa liczba przepracowanych godzin spadła. Obniżył się również wskaźnik aktywności zawodowej z 62,8 proc. do 62,5 proc. Na korzyść dolara przemawiały dane na temat średniej płacy godzinowej. Tu nastąpił wzrost o 4,1 proc. r/r oraz o 0,4 proc. m/m/.

Wnioski jakie płyną z piątkowego raportu są takie, że rynek pracy pozostaje wciąż stosunkowo silny. Rynek jednak najwyraźniej nie jest gotowy na dokonanie znaczących korekt w sowich oczekiwaniach dotyczących cięcia stóp procentowych przez Fed.

Problemy z umocnieniem USD mogły także wynikać z rozczarowującego raportu ISM, co prawda główny wskaźnik utrzymał się powyżej granicznego poziomu 50 pkt. ale wypadł  poniżej oczekiwań (52,5 pkt.) i wyniósł 50,6 pkt. Mocno rozczarował subindeks zatrudnienia, który spadł z 50,7 pkt. do 43,3v pkt. Spadł również wskaźnik nowych zamówień. Lekko lepszy od oczekiwań ale gorszy niż w listopadzie okazał się ten dotyczący cen płaconych.

Teraz oczy inwestorów skierowane są na czwartek, kiedy to poznamy grudniowe dane na temat inflacji w USA. Wskaźnik zasadniczy oraz bazowy ma wzrosnąć wg prognoz o 0,2 proc. w relacji miesiąc do miesiąca. Taka dynamika spowolni dotarcie inflacji do 2 proc. celu Rezerwy Federalnej. W ujęciu rocznym oczekuje się że wskaźnik CPI wzrośnie do 3,2 proc. z kolei bazowy ma obniżyć swoją dynamikę z 4 proc. w listopadzie do 3,8 proc. w grudniu.

Ostatni protokół z posiedzenia FOMC podkreślił niepewność związaną z polityką pieniężną. Rynek wciąż się zastanawia czy przypadkiem ostatnie słowa Powella nie zostały zbyt mocno potraktowane jako „gołębie”.

Kurs EUR/USD wyznaczył w piątek minima lekko poniżej 1,09 i tym samym zbliżył się do dolnej bandy kanału wzrostowego. Dodatkowo dołek wypadł na poziomie zniesienia wewnętrznego Fibo (38,2 proc.). Na ten moment para napotkała na barierę techniczną, której sforsowanie może nie być tak oczywiste. Dziś brakuje danych z USA, z kolei publikacje ze strefy euro nie powinny w jakiś istotny sposób wpłynąć na wycenę euro.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.