Przemysł w Polsce ma się świetnie

25-01-2021 10:26
Po raz kolejny dane dotyczące polskiego przemysłu wskazują, że sytuacja w tym sektorze, pomimo epidemii ma się bardzo dobrze. Przedsiębiorcy przystosowali się do pracy w warunkach ciągłej niepewności, a odroczony popyt pozwala złapać silny wiatr w żagle.
Przemysł w Polsce ma się świetnie

W grudniu produkcja przemysłowa wzrosła o mocne 11,2 proc. r/r. Konsensus rynku zakładał wzrost o 8,9 proc. r/r (prognoza TMS Brokers 11,5 proc. r/r). Na dobre, tzw. twarde dane wskazywać mogły pozytywne oceny otoczenia biznesowego w sektorze przemysłowym, które publikowane były już od kilku tygodni.

Największym zagrożeniem dla branży, są z pewnością kwarantanny, które silnie oddziałują na moce produkcyjne przedsiębiorstw w krótki okresie. Na szczęście wraz ze słabnącą siłą wirusa spada ryzyko. Z czasem zagrożenie będzie niwelowane przez szczepienia populacyjne, jednak sytuacja w tym obszarze raczej nie nastraja optymistycznie.

Pewne znaczenie miała również liczba dni pracujących w grudniu 2020, w porównaniu z rokiem 2019, choć różnica wyniosła zaledwie 1 dzień.

Największy wpływ na sytuacje w polskim przemyśle ma poprawa koniunktury, która bezpośrednio przekłada się na wzrost zamówień. Na takie zjawisko wskazywali ankietowani przez IHS Markit menedżerowie z ankiet PMI.

Złoty praktycznie nie reaguje na dane, gdyż powinny być one już w cenach. Odkąd wskaźniki koniunktury wskazywały na dobrą sytuacje w przemyśle, rynek spodziewał się bardzo dobrych danych historycznych.

Rodzima waluta pozostaje słabsza. Kurs EUR/PLN wynosi w poniedziałek 4,5395 i walczy z oporem w okolicy 4,54. USD/PLN wzrósł do poziomu 3,7355.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.