Prezes BoE osłabił funta

01-07-2021 11:58
GBP/USD spada dziś pod 1,38 i jest najniżej do kwietnia w reakcji na słowa prezesa Banku Anglii Andrew Baileya, zdaniem którego bank nie powinien nadmiernie reagować na tymczasowy skok inflacji. Jest to kolejny przypadek, kiedy BoE podkreśla swoje gołębie nastawienie i gasi rynkowe oczekiwania na wyraźny zwrot w polityce w drugiej połowie roku.
Prezes BoE osłabił funta

Odsuwając na bok obawy inwestorów i ekonomistów dotyczące nieoczekiwanego wzrostu cen konsumpcyjnych z 0,4 proc. w lutym do 2,1 proc. w maju (cel inflacyjny BoE: 2 proc.), Bailey powiedział, że szybki wzrost w Wielkiej Brytanii po zniesieniu covidowych restrykcji w nadchodzących miesiącach prawdopodobnie osłabnie. Prezes podkreślił słabości na rynku pracy i powody, dla których presja cenowa może osłabnąć w nadchodzących miesiącach.

„Nasz obecny pogląd jest taki, że gospodarka powróci do niższego średniego tempa wzrostu, które widzieliśmy przed pandemią od czasu kryzysu finansowego” – powiedział Bailey w przemówieniu w Londynie w czwartek. „Powrót do schematu z okresu przed Covid, polegającego na niższym trendzie wzrostu, przyniesie własne wyzwania”.

Stanowisko Banku Anglii sugeruje, że bliżej mu do EBC niż Fed. Z perspektywy FX rynek będzie musiał wymazać z wyceny funta część z jastrzębich oczekiwań.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.