Pozytywny odczyt Ifo

25-01-2021 10:12
Dane instytuty Ifo dotyczące klimatu dla biznesu w Niemczech kreują raczej optymistyczny obraz.

Ocena bieżąca ukształtowała się na poziomie 91,3 pkt. i przebiła konsensus rynku o niecały 1 pkt. Nieco gorzej od oczekiwań wypadły dane dotyczące perspektyw dla biznesu, które ku rozczarowaniu, kształtowały się na poziomie 92,8 pkt. vs 93,6 pkt. oczekiwane.

Wielkości może nie są rekordowe, ale pozostają dość stabilne od kilku miesięcy, co stwarza poczucie pewnej adaptacji do rzeczywistości i nie reagowanie nadmiernie na doniesienia. Z pewnością sytuacja poprawiła się momencie, w którym kanclerz Merkel zapowiedziała możliwość zaszczepienia wszystkich chętnych obywateli do końca września.

Rynek jednak przyjął dane dość pesymistycznie. Kurs EUR/USD osunął się w momencie publikacji do poziomu 1,2161, a cena kontraktu na niemiecki DAX spadła do 13880 pkt.  

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.