Poranny przegląd techniczny: NASDAQ 100, DAX

16-03-2021 09:39
Europejskie indeksy giełdowe krążą wokół swoich historycznych szczytów. Niemiecka giełda dała fałszywy, krótkoterminowy sygnał sprzedaży. Dziś główny indeks tamtejszej giełdy odbija i jest już o 0,9 proc. wyżej w porównaniu do wczorajszego dołka. Na Wall Street nadal panują "bycze nastroje". Najwięcej do nadrobienia ma technologiczny benchmark.
Poranny przegląd techniczny: NASDAQ 100, DAX
  • US100

Kontrakt  kontynuuje odbicie. Na wczorajszej sesji indeks technologiczny zyskał 1,12 proc., jednak do wyrównania historycznych szczytów brakuje jeszcze prawie połowę dystansu. W porównaniu do przemysłowego Dow Jones-a czy szerokiego indeksu SP500, NASDAQ 100 ma jeszcze sporo do nadrobienia. Cały czas średnioterminowy dołek na indeksie należy upatrywać na poziomie 12 215 pkt. Oporem lokalnym w tym momencie jest 13 325 – szczyt z początku marca oraz 13 350 pkt. – maksima z 25 lutego.

Wykres kontraktu US100, interwał D1, źródło: TMS Brokers

 

  • DE30

Kontrakt na niemiecki indeks DAX wczoraj, w okolicach godz. 16:30 przełamał dolną bandę krótkoterminowej konsolidacji, o której pisałem w ostatnim raporcie. Przebicie tego poziomu było chwilowe. Kurs dynamicznie powrócił ponad 14 460 i aktualnie zmierza w kierunku górnego ograniczenia technicznego – czyli szczytów historycznych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ATH ponownie zostanie przetestowane i to tam rozegra się starcie byków z niedźwiedziami. O 11 poznamy indeks ZEW, który dodatkowo może wpłynąć na zmienność kontraktu DE30.  

Wykres kontraktu DE30, interwał D1, źródło: TMS Brokers

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.