Polski przemysł rozgrzany do czerwoności

01-06-2021 09:15
Wtorkowy PMI przynosi dalszą poprawę nastrojów w sektorze przemysłowym. W maju wartość wskaźnika wyniosła 57,2 pkt., wobec prognozy 54,1 pkt.
Polski przemysł rozgrzany do czerwoności

Optymizm menedżerów z sektora przemysłowego napędzany jest przez wzrost nowych zamówień, który w maju był najszybszy od 2018 roku. Wzrost zamówień widoczny jest głównie na rynku krajowym. Napływ kontraktów z zagranicy wyhamował, niemniej słaby złoty sprawia, że krajowi producenci pozostają atrakcyjni na tle zagranicznych rywali. Majowy wynik napędzany był również przez niedobory w podaży, a także znaczący wzrost ceny surowców, który coraz mocniej doskwiera producentom.

Złoty jest silny w oczekiwaniu na dane o inflacji. Pozytywny PMI również będzie sprzyjał umocnieniu. Kurs EUR/PLN spada we wtorek do 4,4740.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.