Polska: wyższa inflacja słabszy złoty

18-10-2021 15:18
Dziś rynek poznał jak kształtowała się inflacja bazowa w Polsce we wrześniu. Oczekiwania były na poziomie 4,1 proc. r/r. Publikacja pokazała wartość 4,2 proc. r/r. Pomimo wysokiego odczytu złoty jes słabszy w relacji do euro.
Polska: wyższa inflacja słabszy złoty

Przed miesiącem inflacja bazowa wyniosła 3,9 proc. Wskaźnik po wyłączeniu cen administrowanych wyniósł 5,5 proc. co oznacza również wzrost w porównaniu do odczytu sierpniowego. To nie koniec wzrostów. Dodatkowo inflacja po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych pokazała wartość 4,1 proc. za wrzesień, podczas gdy w sierpniu wzrost był na poziomie 3,8 proc. Przypomnijmy, że wskaźnik CPI, który poznaliśmy w piątek wyniósł 5,9 proc. r/r i też był wyższy od rynkowego konsensusu. 

EUR/PLN

Złoty odreagowuje ubiegłotygodniową aprecjację. Po dojściu po okolic 4,56 wzrosty można traktować, jako naturalną korektę techniczną. Nadal w długim terminie panuje wzrostowy trend na parze walutowej i do jego zmiany potrzebne są silniejsze sygnały techniczne. Mowa tu chociażby o trwałym przełamaniu poziomu 4,54 – dołka z 7 października oraz dolnego ograniczenia kanału. Dziś PLN traci z racji większej awersji do ryzyka, która jest widoczna na rynku. 

Wykres EUR/PLN, interwał dzienny, źródło: TMS Brokers

 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.